Polkadot (DOT) Koin Nedir

polkadot

Polkadot, ağlar arasında birlikte çalışabilir hale getirmeye yarayan açık kaynak kodlu blokzincir protokolüdür. Herhangi bir varlık veya verinin blokchain ağları arasında transferini sağlayan ve birlikte çalışabilirliği esas almaktadır.

Tamamen merkeziyetsiz yapıdan oluşan Polkadot, blokchain ağı kurmayı, yeni uygulama geliştirmeyi, kurumların da hizmet oluşturmasını basitleştirmeyi amaçlıyor.

Polkadot, kendisi dışında oluşturulan blok zincirler, kendi blokzincir ağı ve geliştirilecek teknolojilerle yeni kurulacak blokzincir ağlarındaki işlemleri, kendi blokzincir ağı üzerinden güvenilir bir şekilde açık kaynak kodlu olarak paylaşımasına olanak tanır.

Polkadot ekosisteminin kendi koini olan DOT’ un kullanılmasındaki amaçlar ise ağın yönetimi, paralel ağlar oluşumu ve transfer işlemlerini gerçekleştirmek olarak tanımlanabilir.

Polkadot’un dört temel bileşeni bulunmaktadır:

  • Relay Chain: Ağ üzerinde fikir birliği, birlikte çalışabilmek, bilgi paylaşımında güvenlik sorunlarının giderilmesi.
  • Parachain: Kendi tokenlarınınızın üretilebileceği bağımsız blokzincir yapısı.
  • Parathread: Ağı kullandıkça masraflarını öde olarak tanımlanan parathread ile ağda işlem yapıldıkça, işlem ücreti ödeyerek yürütülen proje.
  • Bridges: En önemli kısımm olan Bridges’ de polkadot ağından diğer blokchain ağlarına bağlantı kurulması ve bunlarla iletişime geçilmesine izin verilmesi.

Web3 Projesi Polkadot

Sadece kullanıcıların kontrolünde olan interneti mümkün kılmayı amaçlayan Polkadot’ un sitesinde

Polkadot, dağıtık uygulama, hizmetler ve kurumlar ağı oluşturmayı her zamankinden daha kolay hale getiriyor. İnovatörlerin daha iyi çözümler üretmelerini sağlayarak toplumu, büyük kurumların güvenliğimizi ihlal edemediği, hasarlı bir ağa güvenmekten kurtarmaya çalışıyoruz.

denilmektedir.

Polkadot Kurucusu

İsviçreli vakıf WEB3 Foundation tarafından kurulan Polkadot’ un geliştiricileri Dr. Gavin Wood, Robert Habermeier ve Peter Czaban’ dır. Ethereum kurucu ortağı Gacin Wood, aynı zamanda akıllı kontrat kodlamasında kullanılan Solidity dilinin geliştiricisi olarak bilinmektedir.

Habermeier, başarılı bir blockchain ve kriptografi araştırmacısı ve aynı zamanda da yazılım geliştiricisi. Czaban da Web3 Foundation teknolojiden sorumlu yöneticisi, finans teknolojileri alanında son derece uzmanlaşmış olan isim, yeni nesil dağıtık teknolojinin geliştirilmesine yardımcı oluyor.

Polkadot’ un Farkı

Çoklu blokzincir ağı olan Polkadot’ un, birden fazla ağla çalışabilmesi, verileri aynı anda paralel olarak işlenebilmesi ile ölçeklenebilirliği de arttırması, ekosistemin özelliklerindendir.

Adaylar (Nominators), Doğrulayıcılar (Validators), Sıralayıcılar (Collators) ve Balıkçılar (Fisherman)’ dan oluşan mutabakat rollerinin olduğu Polkadot sisteminde işleyiş şu şekildedir:

Adaylar, ana zincirin güvenliğini sağlamakla sorumludur.

Sıralayıcılar, kullanıcıların ağ üzerindeki işlemlerini yöneterek doğrulayıcılara bu işlemlerin kanıtlarını sunarlar.

Doğrulayıcılar, sıralayıcılardan gelen verileri doğrulayarak, ana zinciri korumaka sorumludur.

Balıkçılar ise ağı sürekli kontrol ederek olağan dışında başka bir durum varsa bunu doğrulayıcılara bildirirler.

Polkadot Yönetimi

Hisse Kanıtı (Proof of Stake) mekanizması ile çalışan Polkadot’ ta konsey üyeleri, pasif pay sahiplerinin sistemdeki temsilcileri olarak görev alırlar. Proje geliştiricileri ise Teknik Komite olarak isimlendirilir. Acil durumlarda yapılacak değişikliklerle ilgili konsey üyelerinden seçim talep edebilir.

Hangi Borsalarda Bulunur

En büyük kripto para borsaları gibi birçok borsada ticareti yapılabilen Polkadot 2021 yılında dikkatleri üzerine çekmiş ve bir çok borsa listelemeştir. Toplam 987 milyon adet arzı olan Dot’ un anlık fiyatı 6.70 Dolardır. Dot koinin gördüğü en yüksek seviye 55 Dolar olarak kayda geçmiştir.

Polkadot Türkçe whitepaper’ ine ulaşmak için tıklayınız.

Son Dakika Polkadot (DOT) Fiyatı

Dot son dakika fiyatını, dot kaç dolar oldunun cevabını aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

tr_TRTurkish