Kripto Borsa Haber Kripto Para Kripto Para Haber manşet

Vitalik Buterin açıkladı: İşte ethereum için yeni planı!

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, ultra güvenli bir Blockchain oluşturmak için yeni bir çözüm önerdi. Rollup’lar ile ZK rollup’lar arasındaki klasik tartışma hakkında yorum yapan Buterin, her iki dünyanın da en iyisini alabilecek bir hibrit model sunuyor.

Vitalik Buterin, daha güvenli bir Ethereum için fikirlerini paylaştı

Rollup’lar, bir blokchain’in ölçeklenebilirliğini iyileştirmeyi amaçlayan Katman 2 çözümleridir. Rollup’lar yani “toplamalar”, bir grup işlemi tek bir işlemde birleştirir ve son durumu gönderir. Şu anda, Ethereum ağı en iyi durumda saniye 20-30 civarında işlem yapabiliyor. Rollup’lar, işlemlerin hızını kat kat artırıyor.

İki ana rollup türü vardır: Optimistic rollup ve ZK rollup

Optimistic rollup’lar aksi kanıtlanana kadar tüm işlemlerin doğru olduğuna inanan kötümser bir yapıya sahiptir. Orijinalliklerini kontrol etmeden tüm işlemleri tek bir işlemde birleştirirler. Ardından, herkesin gerçekliğine itiraz etmesi için bir süre tanırlar.

Diğer yandan, ZK rollup’lar her işlemin gerçekliğini kontrol eder. ZK daha güvenli olsa da, çoğu zaman daha maliyetlidir. Ethereum kurucusu Vitalik Buterin gün içinde attığı bir tweetle bu soruna çözüm sundu.

Buterin’in planı her iki dünyanın da en iyisini alıyor. Ethereum kurucusu Optimistic rollup ve ZK rollup’ları birleştirecek bir rollup oluşturmayı öneriyor. Planına göre, bir Blockchain bir blok yayınlayacak. Ardından Blockchain, 24 saat beklemede kalacak. Blokta herhangi bir aksilik yoksa, bir tür ZK rollup olan bir ZK-SNARK yayınlanacak.

Herhangi bir işlemin gerçekliği konusunda bir zorluk varsa, o zaman karar Optimistic rollup, ZK rollup ve genel Blockchain yönetimi arasında danışılarak verilecek. Optimistic rollup ile ZK rollup arasındaki tüm anlaşmazlıklar yönetim tarafından çözülecek.

Related posts

Coinbase İtalya’dan onay aldı

admin

FED faizi 75 baz puan artırdı

admin

Bankline, bitcoin ATM hizmetini genişletiyor

Kripto para yazarı

Yorum Yap