Ekonomi Türkiye manşet Türkiye Ekonomi Haber

Türkiye ihracat rakamları açıklandı

Türkiye ihracat rakamları açıklandı

Türkiye’nin ihracatı yılın ilk 7 ayı boyunca büyüyerek devam etti. Temmuz ayında Türkiye ihracat rakamı %13,4 artışla 18,6 milyar dolara ulaştı. 7 ay boyunca ihracat toplamı 144 milyar doları geçti.

İthalat ise temmuz ayında yüzde 40,8’lik artışla 29,1 milyar dolar olurken, yılın ilk 7 ayında 206,4 milyar dolara yükseldi. 7 aydaki dış ticaret açığı ise 62 milyar dolara ulaştı.

Konya Ticaret Odası’nda biraraya gelen Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe Temmuz ayı Türkiye ihracat rakamlarını açıkladı.

Türkiye’nin ihracatta 2021 yılında yakaladığı başarıyı 2022 yılının ilk yedi ayında da devam ettirdiğini vurgulayan Muş, şu bilgileri paylaştı:

“Türkiye, 2022 yılının ilk 6 ayında olduğu gibi, 7’nci ayda da en yüksek aylık ihracat değerini yakalamış, 7’de 7 yapmış, rekorlar serisini sürdürmüştür. Temmuz ayında dış ticaret hacmimiz, geçtiğimiz yıla göre yüzde 28,7 oranında artışla 47,7 milyar dolara yükselmiştir. Temmuz ayı ithalatımız ise 29,1 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. 2021 Ocak-Temmuz döneminde 1,20 olan Euro-dolar paritesi 2022 Ocak-Temmuz döneminde 1,08 olarak gerçekleşmiştir.

Turizm gelirlerinde beklenti büyüyor

Pandemi ile başlayan tüm zorlu süreçlerin ardından Rusya-Ukrayna Savaşı ile artan belirsizliklere karşın, önümüzdeki aylarda turizm gelirlerimizde yüksek artışlar öngördüklerini söyleyen Muş şunları söyledi.

“Nitekim, haziran ayında ülkemizi ziyaret eden yabancı sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 119 artış göstererek 5,6 milyon kişiye ulaşmış olup, 2019 yılı ile kıyaslandığında pandemiden sonraki en güçlü seviyesine yükselmiştir. İş insanlarımızın gayretleri ile geçtiğimiz yıl olduğu gibi, 2022 yılında da ihracatın ekonomik büyümemizin ana unsuru olacağına inanıyorum”

İhracat birim değeri 1,47 dolar

Temmuz ayında ihracata yeni başlayan bin 368 firma yaklaşık 60 milyon dolarlık katkı geldi. Bu ayda birim ihracat değeri yüzde 20 artışla 1,47 dolara yükseldi.

Temmuzda 52 il ihracatını artırırken en çok ihracat gerçekleştiren ilk 5 il sırasıyla; İstanbul, Kocaeli,İzmir, Bursa ve Ankara oldu. Diyarbakır ise tarihinin en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirdi.

İhracat artışıyla Adana, Samsun, Şırnak ve Konya şehirleri de dikkat çekti. Konya merkezli firmalar bu ayda ihracatlarını yüzde 14 artırarak 240 milyon dolar seviyesine ulaştırdı.

Related posts

Eski Google CEO’su Bitcoin için olağanüstü yorumu

Kripto para yazarı

Doların Artışı Piyasayı Sarstı

admin

Uruguay Merkez Bankası, tasarruf odaklı kripto para birimi ürünleri nedeniyle Binance’i çağırdı

Kripto para yazarı

Yorum Yap