Dünya' dan Haberler Ekonomi Türkiye ENERJİ MAKRO Türkiye Ekonomi Haber

Türkiye doğalgaz ödemesini Ruble ile yapacak

Türkiye doğalgaz ödemesini Ruble ile yapacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin bugün Rusya’nın Soçi kentinde biraraya geldi. Görüşme ile ilgili Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak açıklama yaptı.

Görüşmelerden önemli sonuçlar çıktığını belirten Novak, “Ticaret, ekonomi ve neredeyse tüm sektörlerde ilişkilerimizin gelişimini yeni bir düzeye taşıyan müzakereler çerçevesinde bugün çok önemli kararlar alındı.” dedi.

Türk ve Rus liderler görüşmelerde iki ülke arasındaki ticaret hacmini 100 milyar dolara ulaştırmak için gerekli adımların atılacağı belirtildi.

Rusya ve Türkiye arasında işbirliği yapılacak sektörlerin başında ulaştırma, sanayi, tarım, turizm ve bilgi teknolojileri geliyor.

Doğalgaz ödemeleri kısmen Ruble ile olacak

Rusya ile Türkiye arasındaki doğalgaz ticaretiyle ilgili de önemli bir adım atılmasının kararlaştırıldığını belirten Novak, şunları söyledi:

“Türkiye’ye oldukça önemli bir hacimde, yılda 26 milyar metreküp düzeyinde sevk edilen doğalgaz konusu ele alındı. Liderler, görüşmeler sırasında doğalgaz teslimatlarında kısmen ruble cinsinden ödemeye başlanacağı konusunda anlaştı. Kademeli şekilde ulusal para birimlerine geçmekten bahsediyoruz ve ilk aşamada bazı tedarikler Rus rublesiyle ödenecek.”

Türkiye ve Rusya arasındaki ticaret hacmi

2021 yılında Türkiye’nin Rusya’yla olan ithalat ve ihracatın toplamı, yani dış ticaret hacmi 32,5 milyar dolar seviyesinde. 2021 yılında 5,5 milyar dolarlık ihracatımıza karşılık 27,5 milyar dolar ithalatımız bulunmaktadır.

Türkiye ve Rusya arasındaki ticaret hacmi

Rusya doğalgaz ödemelerini Ruble ile yapmayan ülkelere doğalgaz sevkiyatını kesmişti.

Related posts

Yabancı Yatırımcının Hisse Satışları Artıyor

admin

Motorine indirim geldi

admin

Haziran Ayı İhracatı 23.4 Milyar Dolar

admin

Yorum Yap