Ekonomi Türkiye Global Finans Türkiye Ekonomi Haber

Türkiye CDS Primi

türkiye CDS primi

Haziran ayında son 14 yılın zirve değerine ulaşan (820) Türkiye CDS primi bugün 774 puan seviyesindedir.

Kaynak Bloomberg

CDS Primi Nedir

Borç alacak ilişkisinde borcun ödenmeme riskini hesaplamak için kullanılan finansal orana CDS denir. İngilizce açılımı Credit Default Swap olan CDS terimini iki ülkenin arasında yaptığı anlaşma neticesinde alacaklı tarafın borcun ödenmeme riskine karşı sigortalama maliyeti olarak borca yansıtılır. Bir ülkenin CDS primi yüksekse ondan alacaklı olan tarafın alacağından dolayı sigortalama maliyeti yükseleceğinden dolayı, borçlu ülke daha fazla faiz ödemek zorunda kalır.

CDS Primi Nasıl Belirlenir

CDS primi belirlenirken ülkenin sadece bugünkü ekonomik koşulu değerlendirilmez. Geçmiş ekonomik durumu, gelecekteki atılacak ekonomik, politik adımlar gibi bir çok değişken dikkate alınır. Dışarıdaki yatırımcıların güven duyacağı ve sermayenin rahat, belirlenmiş kurallar dahilinde özgürce hareket edebildiği ülkelerde CDS primi düşük olur. Dolayısıyla o ülkelerin kredi maliyetleri de düşer.

CDS primini hesaplamasında her 100 puana karşılık yüzde 1 kredi maliyeti oluşur. CDS primi yüksek olan ülkelerde kredi maliyeti de yüksek olur.

Dış piyasalarda tahvil, bono, eurobond alım satım işlemlerinde CDS kullanılır. Yatırımcının güvenini kazanamayan ülkeler borçlanırken yüksek kredi maliyetlerine katlanmak zorunda kalır.

En belirgin amaç ülkenin alacağını tahsil edememe riskine karşı önlem kendi önlemini almasıdır.  

Ülke ekonomisine ait ekonomik göstergeler, para politikaları, ulusal ve uluslararası siyasi gelişmeler o ülkenin CDS primini etkiler.

CDS primi 300 üzerinde olan ülkeler aşırı kırılgan ekonomiler olarak kabul edilmektedir. Bu şekilde tanımlanan ekonomilerin borçlanma maliyetleri yüksek olacağından dolayı, yüksek enflasyon, yüksek dış açık ve sıcak paraya bağımlılık gibi sonuçları doğurmaktadır.

Ülkelerin CDS Primleri

Şubat ayında savaş henüz başlamamışken, Rusya’ nın CDS primi 200 puan seyrindeydi. Şimdilerde ise 69 kat artarak 13.775’ e ulaşmış durumdadır.

ÜLKES&P Kredi Notu*CDS Primi
RusyaNR13775,17
TürkiyeB+773,96
BrezilyaBB-247,6
YunanistanBB+171
MeksikaBBB138,55
İtalyaBBB137,1
ÇinA+74,53
İspanyaA57,4
Hong KongAA+34,9
KanadaAAA33,3
FransaAA22,5
JaponyaA+19,4
AlmanyaAAA12,5
NorveçAAA11,9
İngiltereAA11,04
HollandaAAA10,7
* Standard & Poor’s (kredi derecelendirme kuruluşu) un ülkeler için verdiği kredi puanı

Related posts

Türkiye CDS primi 900′ ü geçti

admin

Elon Musk Twitter’ ı Satın Almaktan Vazgeçti

admin

BDDK’ dan Döviz Artışına Karşı Hamle

admin