Bireysel İhtiyaç Kredisi Ekonomi Türkiye Konut Kredisi Krediler Taşıt Kredisi Türkiye Ekonomi Haber

Tüketici Kredilerinde BSMV Artışı

bsmv

Bsmv (Bankacılık ve Sigorta Muameleleri Vergisi) bankaların ve sigorta şirketleri tarafından müşteriye sunulan hizmetler karşılığında aldığı vergilerden biridir. Tüketici kredilerinde sadece konut kredilerinde alınmayan BSMV’ ye yeni düzenleme getirilerek, tüketici kredilerinde uygulanan BSMV %5’ ten %10’ a çıkartılmıştır.

kaynak: resmi gazete

Krediye uygulanacak faiz üzerinden hesaplanan BSMV ile tahsil edilen vergide iki kat artışa gidilmiş oldu.

Kredi Kullanımında Diğer Vergi KKDF

Kredilerin faizlerinde tahsil edilen bir diğer vergi olan KKDF (Kaynak kullanım destekleme fonu)’ de oran %15 olarak sabit kaldı. KKDF, ödenecek faizin %15 olarak ödeme planına yansımaktadır.

Kredilerde Toplam Vergi

20 bin tl olarak ödenecek faizin BSMV’ si bin TL’ den 2 bin TL’ ye yükseltildi. KKDF’ yi de hesapladığımızda 20 bin TL faize toplam %15+%10 vergilerle toplam 5 bin TL vergi ödüyoruz. Bankalar bunu ödeme planında yansıtarak aylık ödenecek taksitlere ilave ediyorlar.

Döviz ve altındaki yükselişe ek olarak enflasyon rakamlarının yüksek çıkması sonucu tüketicilerin ihtiyaç kredilerinde artışı gözlemlenmektedir. Krediye olan talebi azaltmak için BDDK tarafından düzenlemeler yapılmış, 100 bin TL üzerindeki kredilerde vade 12 ay ile sınırlandırılmış, 25 bin TL üzeri limitli kredi kartlarında asgari ödeme oranı %40 a yükseltilmişti.

Örnek Ödeme Planında Gösterim

Aşağıdaki tabloda bulunan krediye ödencek faiz BSMV’ deki artışla birlikte, toplam ödemede 1362 TL fazla ödeme yapılması gerekecek. Aylık ödemeye yansıması 57 TL olacak.

Not: Örnekteki gibi 100 bin TL yi 24 ay vade ile kullanım yasaklanmış, 12 vade sınırı getirilmiştir.

Related posts

Bulgaristan vatandaşlarına vize muafiyeti

admin

TOBB Başkanı Hisarcıkoğlu bankalara finansman konusunda çağrı yaptı

admin

Konut Kredilerinde Düzenleme

admin