Ekonomi Türkiye Türkiye Ekonomi Haber

TL mevduat oranı %28’ e geriledi

kur korumalı mevduat

2021 yılı Aralık ayında hızlı yükseliş gösteren doları düşürmek için çıkartılan KKM (Kur korumalı mevduat) ile mudiler dövizlerini bozarak dövize endeksli olarak KKM hesabı açmıştı. Şuan 570 milyar TL dolayında kur korumalı mevduatta para olduğu belirtiliyor.

Türkiye’ deki gerçek kişilerin dahil olduğu sisteme daha sonradan şirketler de dahil olmuştur. Kuru dengede tutması amaçlanan sisteme ödenecek faiz doların artışı ile belirlenmektedir. Doların artış oranı faiz oranından fazla ise aradaki fark hazineden karşılanmaktadır. Hazine ye maliyetinin yıllık 60 ile 100 milyar Tl arasında olacağı tahmin edilmektedir.

Aralık 2021’ de bankalarda bulunan TL mevduatın, toplam mevduata oranı %37 dolayında iken bugün %28,15’ e düşmüştür. Türk yatırımcılarının döviz hesaplarına ya da kur korumalı mevduata daha fazla yöneldiği gözlenmektedir. Aralık ayında sadece bireysel yatırımcıların faydalanabildiği sistemden şubat ayında şirketlerin de dahil olması kuru 13,40 – 14 aralığında dengede tutmuştu.

KKM devreye girdiği ilk hafta döviz mevduatın payı yüzde 62,05 iken, 27 mayıs tarihindeki verilerde 9,2 puan artarak 71,84’ e çıkmış, TL mevduatın oranı ise yüzde 28,15’ e düşmüştür.

KKM’nin payı %13,68

KKM, TL mevduat olarak adlandırılsa da vade sonu getirisi döviz kurlarındaki değişime göre belirlendiği için uzmanlar dövize endeksli mevduat olarak değerlendiriyor. Uzmanlara göre liralaşma hamlesi olarak ortaya atılan KKM’ nin aksine dolarizasyonu arttırdığını ve liradan uzaklaşıldığını belirtiyor.

27 Mayıs haftasında KKM’nin payı toplam mevduatta yüzde 13,68’e çıkarken KKM hariç TL mevduatın payı da yüzde 28,15’e indi. KKM ile birlikte döviz mevduatının payı da yüzde 71,84’e yükseldi.

KKM’ nin Hazine’ ye Yükü

KKM’nin Merkez Bankası’na olan yükü veriler açıklanmadığı için bilinmiyor. Ancak Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçe sonuçlarında KKM dönüşleri için ne kadar ödediğini açıklıyor. Buna göre mart ve nisan aylarında KKM dönüşleri için 16.3 milyar lira  (bugünkü kurla yaklaşık 1 milyar dolar) ödedi.

Related posts

Cari Açıkta Yüzde 157 Artış

admin

TÜİK: Yıllık enflasyon yüzde 79,6

admin

Dar gelirliye müjde! 81 ilde konut projesi

admin