Dünya' dan Haberler Ekonomi Türkiye ENERJİ MAKRO manşet

Rusya’dan metal ihracatı için Türkiye’ye teklif

Rusya'dan metal ihracatı için Türkiye'ye teklif

Rusya Başbakan Yardımcısı Denis Manturov, Türkiye’den Rus metal ürünlerinin ithalat vergilerini azaltmasını istedi.

Başkan Yardımcı Menturov, Putin’le yaptığı görüşmeye ilişkin bilgi verdi. Menturov, “Rusya hükümeti, Türkiye’yle bir hükümetlerarası anlaşma hazırlıyor, buna göre Türk tarafına Rus metal ürünlerinin ithalat vergilerinin azaltılması teklif edilecek. Bu çalışma, Rusya’nın yeni ihracat pazarlarına erişiminin kolaylaştırılmasıyla ilgili önlemler kapsamında yürütülüyor” dedi.

Ayrıca Menturov, Türkiye, Çin ve Meksika’nın Rusya’dan metal ürünlerinin ithalat vergilerini artırdığını da sözlerine ekledi.

Rusya’nın metal üretimleri

Aluminyum

Dünya’da üretilen aluminyumun %6 sı Rusya tarafından üretiliyor. 2021’de tahmini 3.8 milyon ton alüminyum üretti. Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika Rusal’ın ana pazarları.

Kobalt

Rusya, 120.000 ton üretim yapan Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin ardından ikinci en büyük üretici. Üretimin çoğu Avrupa’ya satılıyordu.

Kobalt elektrikli araç (EV) bataryaları için kritik öneme sahip.

Nikel

Rus firma Nornickel, dünyanın en büyük rafine nikel üreticisi konumunda.  2021’de 2,7 milyon ton olarak tahmin edilen küresel maden üretiminin 193.006 tonla yüzde 7’sini üretti.

Çelik

Rusya, yılda 16 milyar dolarlık çelik ihracatı yapıyor.

Dünya Çelik Birliği’ne göre, Rusya yıllık 76 milyon ton çelikle küresel üretimin yüzde 4’ünü gerçekleştiriyor. Severstal, NLMK , Evraz,, MMK ve Mechel Rusya’nın ana üreticileri konumunda. Üretimlerinin yaklaşık yarısını başta Avrupa olmak üzere birçok pazara ihraç ediyor.

Kaynak: Sputnik

Related posts

Shiba Inu (SHIB) yakım oranı 24 Saatte yüzde 414 arttı! Neler oluyor?

Kripto para yazarı

İtalya’nın kredi notu görünümü düştü

admin

Binance CEO’su Orta Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ile bir araya geldi

Kripto para yazarı

Yorum Yap