Ekonomi Türkiye Türkiye Ekonomi Haber

Rus şirketler Türkiye’ye geliyor

Rus şirketler yatırım için Türkiye'ye geliyor

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik savaşından sonra Rusya’ya art arda gelen yaptırımlardan dolayı Rus şirketler, ofis arayışı ve çalışanlarının konaklaması için gayrimenkul arayışlarına devam ediyor.

Savaştan kaçan Rusya ve Ukrayna vatandaşları Türkiye’den konut satın alımlarına devam ederken, şirketler de konulan ambargolardan kaçmak için çalışma alanı olarak Türkiye’yi tercih ediyor. En fazla konut satışı Ruslara yapıldı.

Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal yaptığı değerlendirmede şunları belirtti:

Dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan Rusya, savaşla birlikte yaptırımlara maruz kalınca ticari operasyonlarını yürütmekte ve ihracat yapmakta zorlanıyor. Bu zorlukları aşmak için bir kısmı Türkiye’de gelip, ofis ve şube açtılar. Perakenden lojistiğe uzanan geniş bir alanda gelişler oldu.

En az 1 yıllık operasyonlarını Türkiye’den yürütecekler. Böylece beyaz yakalılar da geldi. Bu çalışanları için de bizden daire bulmamızı isteyen şirketler var.

Türkiye olmazsa Dubai

Mars Investment Genel Müdürü Hakan Bucak da savaşla birlikte yabancı şirketlerin Türkiye’ye artan ilgisine dikkat çekti. Ukrayna’dan teknoloji şirketlerinin, Rusya’dan ise daha çok ithalat ve ihracatla uğraşan firmalardan talep geldiğini belirten Bucak, söz konusu şirketlerin koordinasyon ve merkez ofislerini Türkiye’ye taşımak istediklerini kaydetti. Bucak, Türkiye’de resmi prosedürlerin zorluğu, kullanıma hazır ofis sıkıntısı, yüksek ofis fiyatları ve Türk çalışan bulundurma zorunluluğu nedeniyle çok sayıda şirketin rotasını Dubai’ye kaydırdığını söyledi. Şirketlerin Türkiye’ye sağlayacağı katkıya odaklanılmasının önemine değinen Hakan Bucak,

“Bu amaçla Türkiye ekosistemine çok iyi katma değer sağlayacak şirketlerin seçilmesi amacıyla bürokrasi analizi yapacak komite oluşturulabilir. Örneğin teknoloji, startup gibi alanlarda firmalara kolaylık sağlanabilir” diye konuştu.

Ruslardan her sektör için yatırım var

Türkiye’de ilk 6 ayda 5.850 adet Rus vatandaşlarına konut satışı oldu.

Inhouse Global Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Ergüven, Rusya’ya yönelik uzayan ambargo sürecinin Rus şirketlerin yönünü Türkiye’ye çevirdiğini belirterek, “Bizden de depo ve fabrika alanı gibi istekleri oluyor” diye konuştu.

Ergüven, fabrika için İstanbul, İzmit, Bursa, Çorlu ve Tekirdağ’a bakarken aynı zamanda otel satın alma ve işletme gibi turizm alanına da yatırım yapanlar olduğunu söyledi. Şirketlerin yanı sıra Avrupalı markaların çekilmesiyle işini kaybeden Rus beyaz yakalı grubun da Türkiye’de iş bakmaya geldiğini anlatan Ergüven, “Çünkü Ukraynalılar birçok Avrupa ülkesi tarafından kabul edilirken, Ruslar için böyle bir imkan yok. Bu nedenle Türkiye’yi tercih ediyorlar” bilgisini paylaştı.

Related posts

Dar gelirliye müjde! 81 ilde konut projesi

admin

TOBB Başkanı Hisarcıkoğlu bankalara finansman konusunda çağrı yaptı

admin

Türkiye’ de Bireylerin Borçlanması Artıyor

admin