Proof Of Staking (Hisse İspatı)

Proof Of Stake Tarihi

Proof Of Stake, 2012 yılında Sunny King ve Scott Nadal isimli blokzinciri geliştiricileri tarafından Bitcoin içerisinde kullanılan Proof Of Work protokolüne altrernatif olarak yayınlanmış protokoldür. POS protokolü, Bitcoin içerisindeki protokolün belirli sorunlarını temel almıştır. PoS’u kullanan ilk birim Peercoin’dir.

Proof Of Work – Proof Of Stake

Bitcoin ağında kullanılan Proof Of Work protokolü, %51 gibi bir saldırıya açıktır. Ayrıca Proof Of Work çok fazla işlem gücü istemektedir fakat Proof Of Stake böyle çalışmaz. Proof Of Stake içerisinde birçok operasyonla doğrulama işlemi gerçekleşebilir. Proof Of Stake protokolünün birden çok türü vardır.

Proof Of Stake Nasıl Çalışır?

Proof Of Stake’te doğrulama işlemlerinden pay almak isteyenler kendi birimlerini ‘‘stake’’ eder yani kilitler. Bu kilit istenilen zamanda bozulabilir. Proof Of Stake’e katılan kullanıcılar, kilitledikleri sermayelerince getiri elde ederler. Söz konusu protokol hisse senedi çalışma prensibine benzetilebilir. Kimin daha fazla stake’i varsa o kişi daha yüksek pay alır.

Proof Of Stake Protokolünün Özellikleri

Proof Of Stake’in en temel özelliği fiziksel bir alete ihtiyaç duyulmayışıdır. Söz konusu tüm işlemler, sermayeler ile yapılır ve kullanıcılar sermayeleri miktarınca işlemlerin doğrulanmasında rol oynayarak ödüllendirilebilirler. %51 saldırsı gibi saldırıya mahal vermemek adına belirli yöntemler kullanan Proof Of Stake protokolünde, bu tür bir saldırıyı engellemek adına birçok yöntem vardır.

Bunlardan biri raslantısal seçimlerdir. Raslantısal seçimde işlemleri onaylayanlar, sermayesi en yüksek olanlardan seçilirler. Kripto para yaşına bağlı olarak yapılan seçimlerde ise söz konusu birimi en uzun süre elinde tutanlar tarafından doğrulama işlemleri yapılır.

Proof Of Stake Çeşitleri

Zaman geçtikçe daha farklı Proof Of Stake örnekleri ortaya çıkmaktadır. Delegated Proof Of Stake ve Leased Proof Of Stake bunlar arasında öne çıkmaktadır.

tr_TRTurkish