Proof of Burn (Yakım İspatı)

Karşılıksız olarak piyasaya çok fazla sürülen dolar, günlerce ekonomi programlarını meşgul etmektedir. Paranın fazla olması piyasalarda hiperenflasyona yol açmaktadır. FED (Amerika Merkez Bankası), piyasadan dolar çekeceğini söylediğinde özellikle gelişmekte olan ülkeler tedirginlik yaşamaktadır.

FED’ in piyasadan doları çekmek istemesi dolar ın değerini korumak içindir. Ne kadar fazla doları piyasadan çekerse dolar, diğer para birimlerine karşı değer kazanır.

Şimdi bu bilgileri kripto paralar için düşünürsek, koin yöneticileri piyasa şartlarına göre kripto paralarının enflasyona uğramaması için belli meblağdaki kriptolarını yakım yaparlar, yani piyasa dışına çıkartırlar.

Proof Of Burn, Proof Of Work’e işleyiş açısından benzemektedir fakat Proof Of Work’e nazaran daha az enerji tüketir. Proof Of Burn’de blokların onaylanması için madencilik donanımlarına gerek yoktur. Onaylama işlemi kripto para birimlerinin ‘‘yakılması’’ ile oluşur. Kullanıcılar, kripto para birimine sadakatlerini kanıtlayarak madencilik yetkisi elde eder. Daha fazla kripto para birimi yakmak, bir sonraki blokta doğrulayıcı olma şansını arttırır.

Proof Of Burn Nasıl Çalışır?

Temelde kripto para birimlerinin yakılma işlemi, onları bir yiyici adrese göndermektir. Yiyici adres, rastgele oluşturulan ve özel anahtarı olmayan, tamamen erişilmez cüzdandır. Kripto para birimi yakmak, arzı düşüreceğinden fiyatta potansiyel bir artış sağlar. Proof Of Burn de diğer karar alma algoritmalarına benzer şekilde çalışır fakat doğrulama işlemleri fiziksel donanım kullanılmaz.

Proof Of Burn’de de yakım işlemi yapan kişilere tıpkı Proof Of Work’teki madencilermiş gibi ödül verilir. Proof Of Burn için farklı yöntemler vardır. Bitcoin yakmak veya kendine ait bir birimi yakmak bu uygulamaların örnekleri arasındadır.

Proof Of Burn ve Proof Of Stake Karşılaştırması

İki yöntemde de katılım için kripto para birimi yatırmak gereklidir.

Proof Of Stake içerisinde hisselendirmek gerekir bunun için de genelde birimler kitlenir. Kullanıcılar istediği zaman bu kilidi bozup piyasada satabilir. Proof Of Burn’de ise gönderilen birimlerin geri dönüşü yoktur.

Proof Of Burn’ün Avantajları

* Daha az güç gereksinimi,

*  Fiziksel bir alete ihtiyaç duymayışı,

*  Arzın azalması,

*  Madencilerin sadık kalmalarının sağlanması.

Proof Of Burn’ün Dezavantajları

* Proof Of Burn yöntemlerinden biri olan Bitcoin yakma yönteminde Bitcoin’in üretimi Proof of Work ile yapıldığı için Proof of Burn’ün çevre dostu olmadığı düşünülmektedir.

* Henüz geniş çapta bir ağda çalışmamıştır.

* Diğer karar algoritmaları kadar hızlı değildir.

* Birim yakma işlemi komplike bir işlemdir ve her zaman şeffaf olmayabilir.

tr_TRTurkish