Powell’ dan Stabil Koin Çağrısı

stabil koin

ABD Merkez Bankası (FED) başkanı kripto para piyasasında işlem gören stabil koinlerden şikayetçi olduğunu tekrarladı. Powell’ a göre eğer bir dijital dolar olacaksa onun FED tarafından sağlanması gerektiği belirtildi.

2008 krizinden sonra temelleri atılan ve amacı merkezi finans sistemini yerle bir etmek olan kripto paraların başı FED ile belada. Dijital paraların nasıl kullanılacağının sorulması üzerine Powell ABD’li milletvekillerine “bunun bir ülke olarak gerçekten keşfetmemiz gereken bir şey” olduğunu ve “partizan bir şey olmaması gerektiğini” söyledi.

Powell: Özel Şirket Değil Fed Dijital Dolar Çıkartmalı

Ayrıca Powell şunları söyledi:

“Bu, tüm Amerikalıları etkileyecek çok önemli bir potansiyel finansal yenilik. Planımız önümüzdeki yıllarda hem politika hem de teknoloji tarafında çalışmak ve bir noktada Kongre’ye bir tavsiye ile gelmek.”

Fed, bu yılın başlarında dijital dolar sorusu hakkında bir rapor yayınladı ve yetkililer hala kripto endüstrisinden, geleneksel finans firmalarından ve yatırımcılardan gelen yanıtları gözden geçiriyor. Bu cevapların Fed’in nihai tavsiyesini bildirmesi muhtemeldir.

Mart ayında Powell, Fed’in kongre müdahalesi olmadan bir dijital dolar lansmanını araştırmaya devam etmeyeceğini söyledi.

Yetkililer, ABD dijital bir dolar çıkaracaksa, özel bir şirket yerine hükümet tarafından verilmesi gerektiğini kaydetti. Kripto para piyasasında eğer stabil bir koin olacaksa, bunun özel şirket tarafından değil Fed tarafından sağlanması gerektiği belirtildi.

Powell, merkez bankasının Kongre’ye sunduğu altı aylık para politikası raporunun bir parçası olarak ABD Mali Hizmetler Meclisi’nde ifade verdi.

tr_TRTurkish