Borsa Ekonomi Türkiye Global Finans Kripto Para Kripto Para Haber Piyasalar Türkiye Ekonomi Haber

Piyasalar haftaya pozitif başladı

piyasalar

Dolar endeksinin yüzde 1′ e yakın düşüşü, FED’ in 27 Temmuz toplantısında vereceği faiz kararında beklentinin 100 puandan 75 baz puana doğru gerilemesi sonucunda piyasalar haftaya pozitif başladı.

Kripto para piyasası

Kripto paralar uzun zamandır, Luna vakfının tasfiye olması ile başlayan, Voyager, 3AC gibi kriptro para şirketlerinin iflasının ardından en son Celcius Network’ün de iflas etmesiyle yatırımcılarını üzdü.

Kasım 2021’den beri sürekli satışların geldiği kripto para piyasasında, küresel ekonomik kriz beklentileri, açıklanan yüksek enflasyon oranları ve Rusya-Ukrayna savaşıyla yaklaşık 2 trilyon dolarlık azalma oldu.

An itibariyle Bitcoin 22.200 dolardan işlem görürken, Ethereum bugün 1500 doları test etti.

Kripto para piyasalarında 1 trilyon dolarlık toplam market değerinin geçilmesi beklenirken, aynı zamanda FED’ in faiz artışına ilişkin vereceği karar yakından izlenmektedir.

Borsa İstanbul pozitif

Borsa İstanbul 100 endeksi yüzde 2,4 artış kaydederken, BIST30 endeksinde artış yüzde 3 seviyesinde. BIST30 hisselerinden TUPRAS yüzde 5,3 ile en çok artan hisse senetleri arasında.

Döviz, TL’ ye karşı pozitif

Dolar günü yüzde 1 artışla 17,50 TL’den işlem görürken, Euro 17,75 seviyesindedir. Eur/Usd paritesi geçen hafta 1’in altına düştükten sonra bu hafta 1,015’ten işlem görüyor.

Altın yatırımcıları ise doların tl ye karşı artışı kadar yatırımlarını değerlendirebiliyor. Ons altının uzun zamandır değer kaybı yaşaması ile altın yatırımcıları dolar karşısında ezilmiş, yeni haftada DXY endeksinin düşmeye devam etmesi ile emtia piyasalarında da artış olacağı yönünde yorumlanmaktadır.

Related posts

Wharton School’dan metaverse odaklı işletme kursu

Kripto para yazarı

Fransa, Rusya’ dan Gaz İthalatını Durdurabilir

admin

Shiba koin yakım oranı hızla arttı

admin