Site icon Finans Evreni

On-chain Analizine Nasıl Bakılır

onchain analizi

onchain analizi

Blokzincir ağındaki gerçekleşen işlemleri izleyerek, geçmiş işlemlere bakarak yorumlanmasına On-Chain analizi denir.

On-chain analizinde; ağ üzerinde yapılan işlemleri, cüzdan sayılarını, en fazla kripto parayı tutan cüzdanları, anlık yapılan transferler gibi blokzincir üzerindeki işlemlerin hepsini görebiliriz. Buradaki hareketlerin grafiğe dökülmesi ile, yatırımcıların karlı satış yapmadığında, hodl eden kullanıcılar gibi birçok veriyi yorumlayarak, kripto paraların hareketlerini ölçebiliriz.

Genel olarak ölçüm verilerine ulaşmak ücretli üyelikle olsa da grafik altındaki linklerden ücretsiz olanlara ulaşabilirsiniz. Kripto para eğitimlerinde çok önemli olan On-Chain analizi göstergeleri tek başına kripto piyasalarının yükseleceği ya da düşeceği yönünde bir sinyal vermez.

1- SOPR Verisi

Spent Out Profit Ratio: bir koinin alış ve satış fiyatları arasındaki değişimi ile kar zararını görmemize yarayan gösterge değeridir. SOPR değeri eğer 1′ den büyük büyükse yatırımcıların karlı satışlar yaptığını gösterirken, SOPR’ un 1′ den küçük olması yatırımcıların zararına satışlar yaptığını göstermektedir.

Genelde günlük trade edenler için değil, orta uzun vadeli yatırımcılar tarafından tercih edilir.

Verilere buradan ulaşabilirsiniz.

2- NUPL Skoru

Piyasada realize edilmemiş kar/zararları ifade eden NUPL skoru yükseldikçe realize edilmemiş karların arttığını, insanların piyasa için açgözlü olduğunu gösterir. Yatırımcılar maliyetlerinin üzerinde BTC değeri olduğunda daha fazla kazanacaklarını düşünerek satış yapmazlar. NUPL skoru bunu gösterir.

Tam tersi durumda piyasanın riskli dönemlerinde yüksek gelen satış hacimleri sonucu oluşan ayı piyasalarında ise yatırımcılar maliyetlerinin altında satışlara razı olabilirler. Bu da bize korku dönemini gösterir. NUPL skoru 1′ in altında seyreder.

CryptoQuant NUPL Verisi

3- Puell Multiple

Çoğu analistin madencilerin karlı satış yaptıklarından bahsettiğini duymuşuzdur. Puell Multiple göstergesi ile madencilerin karlı satış yapıp yapmadıklarını ölçeriz. Bitcoin’ in günlük çıkartılan miktarının 365 günlük hareketli ortalamasına bölünmesi sonucu elde edilen verilerle madencilerin karlı ya da zararına satışlar yaptığını ölçeriz.

Nasıl Yorumlanır

Yukarıdaki grafiğe baktığımızda:

Yukarıdaki grafik, günlük olarak üretilen Bitcoin değerinin tarihsel olarak son derece düşük olduğu dönemleri vurgulamaktadır. Puell Multiple yeşil kutuya girdiğinde, Bitcoin satın alan Bitcoin yatırımcıları için çok büyük getiriler sağlıyor. Ayrıca günlük ihraç değerinin son derece yüksek olduğu dönemleri de göstererek (Puell Multiple kırmızı kutuya girerek burada satış yapan Bitcoin yatırımcıları için avantajlı kazanç sağlıyor.

4- Reserve Risk

Rezerv Riski, belirli bir anda Bitcoin fiyatına göre uzun vadeli bitcoin sahipleri arasındaki ilişkiyi anlamamızı sağlayan bir bitcoin grafiğidir.

Güven yüksek ve fiyat düşük olduğunda, o zaman Bitcoin’e yatırım yapmak için risk düşük olur, çekici bir risk/ödül vardır (yeşil bölge). Güven düşük ve fiyat yüksek olduğunda risk yüksektir (kırmızı bölge). 

Rezerve Risk

Rezerv Riskinin yeşil bölgede olduğu dönemlerde Bitcoin’e yatırım yapmak, zaman içinde büyük getiriler sağladığı görülmektedir.

5- Mayer Multiple

Bitcoin’ in anlık değerinin 200 günlük hareketli ortalamasına bölünerek elde edilen Mayer Multiple skoru BTC’ nin aşırı değerli ya da değersiz olduğu dönemleri bize gösterir.

Mayer Multiple

Mayer Multiple değeri 1′ in altında olduğu zaman alım fırsatı olarak değerlendirilebilir. Ama uzun süreli 1′ in altında kaldığı dönemleri de dikkate alarak işlem yapmak gerekir.

NOT: On-Chain analizindeki değerlerin hiçbirisi tek başına bir dijital varlığı satın almak ya da satmak için yeterli değildir. Uzun süreli yol gösterici olarak değerlendirilmelidr.

Exit mobile version