Ekonomi Türkiye Türkiye Ekonomi Haber

Nizameddin Aşa: “Konut fiyatları ve kiralar düşecek”

konut kiraları

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, ev kiralarının son 1 yılda astronomik şekilde yükselişe geçen konut kiralarının düşüş eğilimine girdiğini belirtti.

Akşam Gazetesi’nden Şenay Büyükköşdere’ye konuşan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, konut piyasasındaki bu hareketli sürecin sonlarına yaklaşıldığını savundu. Aşa, talebin azalması, kira ödemelerinde sorunların başlamasıyla fiyatlardaki yukarı yönlü ivmenin tersine dönmeye başladığını ileri sürdü.

Nizameddin Aşa konuşmasında şunları söyledi:

“3 binden 10 bin TL’ye çıkan bir kira, bir daha tekrar 3 bin TL’ye inmez ama o ev 6-7 bin TL’ye iner. Biz bunu 2016 – 2018 arasında da yaşadık aslında. O dönem kiralar da yüzde 50 düştü, satılıklar da. Bakın şu anda 5-6 milyon istenen evler 2-3 sene evvel 800-900 bine alıcı bulamıyorlardı. İddia ediyorum ki bu sene sonunda satılıklarda da kiralıklarda da düşüş başlayacak. 2023’te 10 bin TL’lik evlerin 6-7 bine, en kötü 8 bine düştüğünü göreceğiz. Bu çok basit bir hesap, Türkiye’de kiracı profiline baktığınızda kimse 30-40 bin kazanmıyor.”

Kira artışının sebeplerinin başında “yabancılar” geliyor

Başkan Aşa konuşmasında, Yabancı talebin adet ve yüzde olarak değil ama emsal olarak yükseltti piyasayı. Özellikle Araplar geldiği zaman 2 aile, 3 aile olarak geldiler ve 3 bin liralık eve 7-8 bin TL teklif ettiler. Mal sahibi de kabul etti. Ve bu rakam sonra bir şekilde emsal kabul edildi. Yoksa yüzdesel olarak yabancıların tuttuğu evler, büyük bir yekün tutmuyor.

Related posts

En fazla emekli maaş promosyonu nerede

admin

Motorine 2 Lira 10 Kuruş İndirim Geliyor

admin

Emekliye Zam Belli Oldu Yüzde 42

admin

Yorum Yap