Blockchain ve Kripto Para Eğitim Kripto Para NFT

NFT Nedir

2021 yılında popülerliği artan NFT’ nin ne olduğu çok fazla merak edilmektedir. Özellikle kripto para yatırımcıları tarafından yatırım amacıyla düşünülen NFT, son dönemlerde sanatçıların da ilgisini çekmektedir.

NFT Açılımı

İngilizce adıyla “Non-fungible-token” olan NFT’ nin dilimizdeki karşılığı “değiştirilemez dijital varlık” anlamına gelmektedir. Bir ürün ya da eser düşünün yapımcısı tarafından üretildikten sonra o kişiye ait olduğunun belirlenmesi ile satışa çıkabilir. Leonarda Da Vinci tarafından yapılan Mona Lisa tablosu nasıl dünyada tek ise, dijital alanda üretilen sanat eserlerinin de tek olduğu ve bunların kayıt altına alınması sonucu NFT’ ler oluşmaktadır.

NFT Nedir

Mevcut yaşantımızda bir markanın ya da sanat eserinin tescili yapılmakta, yani patent hakkı alınmaktadır. Dijital ortamda ise sanatçı ürününü ürettikten sonra blokzincirde ürünün sahipliğini tanımlayabilir. Bir kripto para, alışveriş işlemi sırasında sahiplik değiştirirken NFT’ de üreticisinin/sanatçısının imzası kalır. Telif hakkı üreticide olmasına rağmen sahiplik hakkı değişebilir.

Bu varlığın sahiplik hakkı blockchainde saklanmaktadır. Sanatçı aynı eserden birkaç tane üretebilir. Market yerlerinde ürününü satabilir. Satılan dijital varlık yani NFT, birden fazla satışa uğrayabilir.

NFT’ lerin Bitcoin ve diğer kripto paralardan farkı ise bölünemez olabilmesidir. Siz 0,01 BTC alabilirken, NFT’ den 1 kadar alabilirsiniz. Sizdeki NFT’ yi başka bir NFT ile değiştiremezsiniz. Oysa kripto paralardan Bitcoin’ i, Ethereum ile değiştirebilirsiniz.

NFT Kopyaları

Mona Lisa tablosunu çıktı alıp, renklendirme yaparak duvarımıza asabiliriz. Hatta onu taklit ederek bir resim de yapabiliriz. Bu tablonun orijinal olup olmadığı, sanat dünyasının ileri gelenleri tarafından anlaşılabilmektedir.

Aynı şekilde siz bir NFT’ nin kopyasını bilgisayarınızda saklayabilir, çıktı alabilirsiniz. Eser gerçek, orijinal olup olmadığı ise blockchain de saklanmaktadır. Eserin sahibinde kriptolanmış bir adres bulunmakta ve sahipliği bu şekilde ispat edilmektedir.

NFT’ nin Faydaları

Bir kent fotoğrafçısının ürünleri, onun fiziki olarak ulaşabildiği kesimler tarafından alıcı bulabilirken. NFT ürünleri ise çok farklı ülkelerden alıcı bulabilmekte, üstelik bunun için tanıtım, müzayede gibi etkinliklere gerek olmamaktadır.

Globalleşen dünya da artık tüm sanatçıların eserleri dijital platformlardan takip edilebilmekte ve satın alma işlemi geçekleşebilmektedir.

NFT Örnekleri

Metaverse evreni içerisinde aldığınız bir arsa, bir müzik albümü, sinema filmi, bir sporcunun sözleşmesi (bonservisi) gibi NFT örnekleri bulunmaktadır. Oyun karakteri çizen birisi, karakteri NFT olarak satabilir.

NFT Coin

Markette NFT koini bulunmakta ve bunlarla NFT alınabilmektedir. Oysa bu koin haricinde 500 e yakın NFT koini de varlık göstermektedir. Marketteki büyüklüklerine göre Flow, Ape, Mana, Xtz en büyük Nft market koinlerindendir. Örneğin Mana koin ile Decentraland Metaverse’ ünde arsa satın alabilirsiniz.

Genellikle NFT koinleri ile ilgili metaverse evreninde arsa alabilir, inşaat yapabilir kısacası o evrende onu harcayabilirsiniz. NFT ürünlerinin satıldığı marketlerde ise ilgili NFT koinini öncelikle satın alarak oradan alışveriş yapabilirsiniz.

NFT Nasıl Yapılır

Dijital olarak üretilen bir sanat eserinin Opensea gibi açık artırma pazaryerine yüklenmesi ile oluşur. İsteyen herkes dijital ürününü NFT olarak bu platformlarda satabilir.

NFT Oluşturma

Ürettiğiniz bir dijital varlığı NFT’ ye dönüştürmek için Opensea gibi pazaryerinden hesap açmanız gerekmektedir. Opensea örneğinden gidecek olursak eğer;

Öncelikle Opensea’ ye bir Eth cüzdanı bağlamanız gerekmektedir. Eğer bir cüzdanınız yoksa Metamask’ ı tercih edebilirsiniz. Bundan sonra Opensea içinde bir koleksiyon oluşturup, logo başlık vs gibi ayarları yapmanız gerekmektedir.

NFT Telif ücreti

Pazaryerine ürününüzü yüklerken telif hakkı için yüzde seçebilirsiniz. Siz ürünü 100 dolara satınca, tamamını kendinize alıp, sonraki satışlardan da bir yüzde kazanabilirsiniz. Bir sanatçı ürettiği ürüne %10 telif hakkı belirlediğinde, 2.satışla birlikte her satın almadan %10 kazanacaktır.

NFT Nasıl Alınır

E-ticaret kanalıyla alışveriş yaptığımız pazaryerleri olduğu gibi NFT’ lerin de bulunduğu Opensea gibi pazaryerleri bulunmaktadır. Buraya kayıt olduktan sonra cüzdan bağlantınızı sağlayarak buradan alışveriş yapabilirsiniz.

NFT Nasıl Satılır

NFT pazaryerlerine dijital varlığınızı yükledikten sonra satışa koyabilir, açık arttırma ya da tek fiyat yöntemi ile satışınızı yapabilirsiniz.

Related posts

BTT Koin Nedir, Nerede Kullanılır

admin

Shiba koin yakım oranı hızla arttı

admin

Merkeziyetsiz Finans (DEFİ)

admin