Blockchain ve Kripto Para Eğitim Kripto Para Metaverse

Metaverse Nedir

metaverse

Matrix filminin yayınlanması ile birlikte izleyenler arasında Matrix evreninin mümkün olup olmadığı konusunda tartışmalar çıkmıştı. Metaverse evrenini Matrix gibi düşünebilirsiniz. Makineler ve insanlar arasında yaşanan çatışmalar buranın konusu olmamakla birlikte siz de artık kendi avatarınız, kopyanız ile başka bir evrende yaşayabilirsiniz.

Metaverse Anlamı

Türkçesi sanal evren veya evren ötesi anlamlarına gelen Metaverse, gerçek hayatta yapılacak birçok aktivitenin sanal dünyada yapılabildiği alana denir.

Kültürel, ekonomik, entelektüel üretim için altyapı ve erişim olanağı olan, gelişmiş teknolojilerin eşzamanlı ve entegre olarak çalıştığı yeni bir siber toplumsal düzen olarak tanımlayabiliriz.

İnternet bağlantısı olan cihazlar ile sanal evrende alışveriş yapabilir, işiniz için toplantılar düzenleyebilir, mağaza açabilir, konsere gidebilirsiniz.

Metaverse Tarihçesi

Tarihte ilk defa 1992 yılında yayınlanan “Snow Crash” isimli romanda geçen Metaverse kavramı, blockchain ve kripto paraların yaygınlaşması ile bugün daha fazla bilinir olmuştur.

2003 yılı yapımı Second Life isimli video oyunda kendi avatarınızla yeni bir yaşam kurabiliyordunuz. Daha sonra üretilen bir çok oyunda (Minecraft gibi) metaverse’ e örnektir. Her ne kadar geçmişte oyunlar ile insanlar metaverse kavramı ile tanışsa da günümüzde blockchain altyapısı ile kendi içerisinde bir finansal sistem oluşturmuştur.

Geniş kesimlerin Metaverse kavramı ile tanışması ise Facebook’ un, 2 milyar dolar bedelle sanal gerçeklik cihazları üzerine çalışan Oculus şirketini devralması ile olmuştur.

Bugün hali hazırda bulunan sanal evrende geçerli olan para birimleri kripto para borsalarında işlem görmektedir. Bir markaya ait telefonu isterseniz metaverse evrenin geçerli olan kripto para ile satın alabilir, orada düzenlenen konsere gidebilirsiniz.

Gelişimi incelendiğinde Metaverse, internetin geleceği olacağa benziyor.

Metaverse Neden Bu Kadar Popüler Oldu ?

Metaverse kavramı platformlarda oyun oynayan ve dijital dünyada yatırım yapan insanlar tarafından bilinmesine rağmen Facebook’ un bu alana yatırım yapması ve ismini Meta olarak değiştirmesi ile daha fazla bilinir oldu.

Özellikle kovid-19 pandemi tedbirlerinde insanların birbirleriyle bir araya gelemediği ortamda online yapılan birçok aktivite (ders, iş toplantıları, sosyal görüşmeler vb.) metaverse ü daha fazla ön plana çıakrdı. Youtube gibi platformlarda konser veren sanatçıların yanı sıra metaverse de konser verenler ön plana çıktı. Arttırılmış sanal gerçeklik ile katıldığınız bir konserde yaşadığınız haz, bir video izlemekten çok öteye geçmiştir.

Related posts

Polkadot (DOT) Koin Nedir

admin

Ünlü analist Bitcoin için 100 bin dolarda ısrarcı

Kripto para yazarı

Rusya dijital paralarla ödeme yöntemini yasakladı

admin