Metaverse Haritaları

Metaverse evreninde arsa yatırımı yapmak isteyen kullanıcılar için en popüler platformlar;

Decentraland: Samsung’ un mağaza açtığı bu platformda arsanın değeri büyüklüğüne ve Genesis Plaza’ ya yakınlığı ile değişmektedir.

The Sandbox: Kullanıcıların metaverse evreni içerisinde kendi arsalarını oluşturduğu ve sattığı platformda arsa fiyatları Decentraland’ a göre biraz daha düşüktür.

Somnium: Diğer iki projenin aksine arttırılmış sanal gerçeklik arsa oluşturup, tasarlayabilir burayı alıp satabilirsiniz.

OVR Land: Decentraland ve Sandbox dan farklı olarak gerçek Dünya’ nın bir kopyasını oluştuğu bu platformda kendi evinizin olduğu arsayı bile alıp, satabilirsiniz. Fiyatları ise gerçek dünyadaki değerine göre belirleniyor. Boğaza nazır bir arsa burada daha değerli.

SuperWorld: OVR gibi gerçek dünyadan arsaların alınıp satıldığı platformda Kız Kulesi’ ni bile alabilirsiniz. Çalışma mantığı OVR Land gibi.

Axie Infinity: En bilinen platformlardan olan Axie’ de kiralama yapılmasına da imkan tanınabilmektedir.

Metaverse Projelerinden Bazıları

Okuyucular için hazırladığımız listedeki Metaverse projelerine ait koin/token lara yatırım yapabilirsiniz.

1- Sandbox (SAND)

Blockchain tabanlı oyun fırsatı sunan Sandbox evreninde oyun oynayabilir kendinize NFT oluşturabilir, arsa alım-satımı ve NFT alım satımı yapabilirsiniz.

Ethereum alt yapsını kullanan Sandbox kullanıcı dostu olması ile bilinmektedir. Kendi avatarınızla sanal bir dünya inşa edebilir, oynadıkça kazanabilirsiniz.

2- Axie Infinity (AXS)

Axie evreninde oyun oynadıkça token kazanıyorsunuz. Kazandığınız tokenları ise Ethereum’ a dönüştürebiliyorsunuz. Pokemon oyunundan ilham aldığı bilinen Axie’ de evcil hayvanlarınız ile savaşa girip, eşya toplayabilir, arazilerle bir krallık kuabilirsiniz.

Platforma desteği ile oyuncularına ödüller dağıtan girişim, çok kısa sürede popüler olmuştur. Şirketin amacı oyun oynayarak, kullanıcılara blockchain i sevdirmek olarak bilinmektedir.

3- Enjin (ENJ)

Ethereum blockchain tabanlı olan metaverse projesi Enjin 2017 yılında faaliyete geçmiştir. İçerisinde oyun oynanabilen Enjin metaverse projesi blockchain tabanlı oyunların ekosistemi olarak tanımlanmaktadır. Kullanıcılar klanlar oluşturabilir, sohbet edebilir, dijital alışveriş yapabilir.

4- Decentraland (MANA)

En eski ve en büyük metaverse projelerinden olan Decentraland, ethereum tabanlı olup, içerisinde sanal gerçeklik inşa edebilirsiniz. Metaverse’ in koin i MANA’ nın aşırı yükselmesinden sonra ilgiyi üzerine çekmeyi başarmıştır.

Parseller satın alabilir, inşaatlar yapabilir ve bunları satabilirsiniz. Bunların yanı sıre oyun oynayabilir, karakterinizi geliştirebilirsiniz.

5- Bloktopia (BLOK)

21 milyon adet Bitcoin sınırlamasından esinlenen, 21 seviyeden oluşan bir gökdelenden oluşmaktadır. Oyun içerisinde karakterleri geliştirerek para kazanabileceğiniz bir sistem sunmaktadır. Mağaza açma, parsel satın alma gibi birçok metaverse özelliklerin olduğu platformda pasif gelir elde etmek mümkündür.

  • Hâlihazırda Coinmarketcap’ de 200’ den fazla metaverse koini listelenmektedir. Metaverse koinlerine yatırım yaparken iyi araştırmanız gerekmektedir.
tr_TRTurkish