Ekonomi Türkiye Türkiye Ekonomi Haber

Merkez Bankası ile Sanayiciler arasında restleşme

istanbul sanayi odası

İstanbul Sanayi Odası(İSO)’nda Meclis toplantısına katılan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile İSO Başkanı Erdal Bahçıvan ile finansmana erişim konusunda tartıştı.

İSO Meclisi Temmuz ayı olağan toplantısında sanayiciler finansmana erişim sorununa dikkat çekerken, Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Kavcıoğlu, yatırım için verilen kredinin dövize gittiğini vurguladı.

Alınan tedbirlerle finansman koşullarının sıkılaştığına ve TL ticari kredi faizlerinin yüzde 40 bandını aştığına işaret eden İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, finansman olanaklarında normalleşme sağlanması ve reel sektör gerçeklerine uymayan uygulamaların sona erdirilmesi gerektiğini vurguladı.

Başkan Bahçıvan yaptığı konuşmada,

Ekonomik güven ve küresel gerçeklerle uyum sağlamayan adımlar kısa vadede bazı çözümler getirse de uzun vadede finansal kaynaklara erişimi zorlaştırıp maliyeti artırıyor. TCMB, TL cinsi reeskont kredilerindeki döviz bulundurmaya ve bozdurmaya ilişkin koşullarını esnetmeli. Reeskont kredisi esaslarının belirlendiği tarihten önce doğmuş finansal borçlar için şirketlerin döviz satın alarak ödeme yapabilmesine dair bir istisna getirilmeli. dedi

Kavcıoğlu, “1 trilyon kredi verildi onunla döviz aldınız”

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ise yatırım kredilerinin dövize gittiğini belirterek, sanayicilere tepki gösterdi.

Eximbank’ın uzun süredir “0” faizle kredi verdiğini söylen Kavcıoğlu, sanayicileri bu krediyi kullanmaya yönlendirdi. Kredi faizlerinin yüksek olduğunu söyleyen sanayicilere cevap olarak Başkan, “Hiç bir banka yüzde 40 ile para veremez. Biz takipçisi olmaya çalışıyoruz. Ama siz de talep etmeyin. Özel bankalardan özel yüzde 20-22’nin üzerinden kredi kullanmayın” dedi.

Ayrıca Kavcıoğlu şirketleri TL kredi kullanarak, döviz aldıkları konusunda eleştirdi. 1 trilyon tl kredi verildiğini ama bunlarla çoğu şirketin döviz aldığını belirten Kavcıoğlu, “Ucuz krediyle döviz alanların listesi var elimizde. Bunu yapmayın” dedi.

Related posts

Nizameddin Aşa: “Konut fiyatları ve kiralar düşecek”

admin

200 Milyon dolarlık vurgun

admin

Benzinde İndirim Geliyor

admin

Yorum Yap