Blockchain ve Kripto Para Eğitim Kripto Para

Maker (MKR) koin nedir

maker koin

Geçtiğimiz yıllar içerisinde Ethereum blok zinciri üzerinde tasarımı gerçekleştirilen Maker Protokolü, çok büyük bir merkeziyetsiz uygulama olarak lider bir geliştirici grubun vasıtasıyla hazırlandı. Yönetimi MakerDAO tarafından gerçekleştirilen bu projede, bir kripto para birimi olarak da MKR koin kullanılmaktadır.

Maker Coin olarak da bilinen bu kripto para birimi, finans alanında hizmet gerçekleştiren bu ekosistem için sunulan yerel kripto paradır. Aslında aynı ekosistem içerisinde Dai Coin olarak da bilinen farklı bir kripto para daha yer almaktadır. İki kripto para birimi arasındaki temel fark ise Dai Coin dolar üzerinden sabitlenmiş bir token olurken, Maker Coin volatil bir fiyat yapısı göstermektedir.

MKR koin ne amaçla kullanılır

Ekosistem içerisindeki volatil fiyatlı MKR adı verilen token aslında yönetim tokeni olarak kullanılmaktadır. Sistem içerisinde tehlikelere karşı ve iş mantığının yönetilmesine karşı sahibi olan kişiler oylamaya katılarak onay veya ret oylarını gerçekleştirebilir. Hatta kullanıcılar istedikleri zaman oylarını geri çekme hakkına da sahip olurken, farklı bir teklif de sunabilirler. Oynamalarda en yüksek oy alan teklif aktif edildikten sonra platformda verilerin güvenli bir hale gelmesi için aktif edilen tekliflerde kısa bir süre güvenlik gecikmesi ile karşılaşmak mümkündür.

Maker koin whitepaper ına buradan ulaşabilirsiniz.

Ekosistem içerisindeki bu kripto para; değişimler, güncellemeler ve geliştirmeler için oylamalarda kullanılır. Bunun yanında da Maker Coinler işlem ücretlerinin sistem içerisinde ödenebilmesi ve piyasada yatırımcıların alım-satım yapabilmesi için de tercih edilebilir. Özellikle Türkiye’de kripto para yatırımları yerel ve global borsalarda büyük bir potansiyele sahip olurken, Maker da önemli bir yere sahiptir.

MKR koin fiyatı

MKR koin için toplam arz 1 milyon olurken, dolaşımda da 977.000 civarında bir MKR koin yer almaktadır. Aslında bu bağlamda neredeyse tamamı piyasaya sürülmüş durumda olmakla birlikte rakamın az olması da fiyatın üst noktaya ulaşmasına neden olmaktadır. Yazının yazıldığı gün fiyatı 860 USDT’ dir.

MKR koin fiyatı

Maker Coin yüksek fiyatlı ve Bitcoin ya da Ethereum çifti ile birlikte gayet yüksek değer oluşturan bir kripto para birimi olduğu için yatırımda çok fazla seçilmektedir. Toplam piyasa değeri 776 milyon dolar olurken, Mayıs 2021 tarihinde 6.300 dolar değeri ile en yüksek değerine ulaşmıştır.

İlgili Haber: Köklü Amerikan Bankası kripto kredi kullanacak

Related posts

Binance CEO’su CZ ile WazirX Yönetimi Arasında Atışma

Kripto para yazarı

DKS Koin Nedir DKS Koin Artar Mı

admin

XTZ Koin Geleceği ve Fiyatı

admin