Küresel Piyasalarda Büyük Kayıp

finans haber

Bloomberg’ in verilerine göre 2021 yılı Kasım ayından bugüne kadar dünya borsalarında kaybın toplamı 22 trilyon dolara ulaşmış durumda. 2,1 trilyon dolarlık kripto markette yaşanan azalma üzerine, odak noktasını global piyasalara çevirirsek resim net olarak ortaya çıkıyor.

Artan enflasyonist baskılara ve merkez bankalarının fazi artırma yönündeki şahin bakış açılarından dolayı değer kaybeden küresel piyasalar 15.06.2022 tarihinde açıklanacak FED toplantısına kilitlenmiş durumda. FED’ in üç aylık dönemde 1,75 puan faiz artışında bu ay için 50 puan ya da 75 puan faiz artıracağı netleşmiş durumda. 75 puanlık faiz artışının diğer ülke para birimlerine karşı doları daha güçlü kılınacağı bilinmekte. Mayıs ayı enflasyon verisinin son 40 yılın zirvesinde olan ABD’ de FED faiz artışı ile bilanço, para politikalarında sıkılışmayı hedefliyor.

Kasım 2021 bugüne kadarki rekor seviye olan 122 trilyon dolara ulaşan Bloomberg Dünya Hisse Senedi hacminde yaşanan 22 trilyon doların sadece 12 trilyon dolar ABD piyasalarında gerçekleşti. ABD’ yi sırasıyla 1,9 trilyon dolarla Çin, 1,5 trilyon doları Japonya ve 3 trilyon dolarla Avrupa endeksleri izlemektedir.

2021 yılı Kasım ayına göre Nasdaq yüzde 30, S&P yüzde 20 ve Dow Jones ise yüzde 15 gerilemiş durumda.

Kayıpların Büyük Çoğunluğu Teknoloji Hisselerinde

Dünya devlerinden Facebook (Meta), Amazon, Apple, Google ve Netflix şirketlerinde son altı ayda toplam 2,6 trilyon dolarlık kayıp yaşanmıştır.

Morgan Stanley ve Goldman Sachs yorumcularına göre ise daha büyük tehlike henüz gelmediği belirtilmekte. Artan enflasyondan dolayı tüketici taleplerinde yaşanacak azalmanın, şirket gelirlerini ciddi oranda etkileyeceği yorumlanmaktadır.

Yazı içeriklerindeki veriler için Bloomberg‘ den faydalanılmıştır.

tr_TRTurkish