Kripto Paralarda Cüzdan Çeşitleri

Kripto para cüzdanları, kripto paraların bulunduğu blokzinciri ağı ile iletişim kurulmasını sağlayan dijital unsurlardır. Kripto para cüzdanları genellikle yazılım temellidir, bunun dışında donanımsal kripto para cüzdanları da bulunmaktadır. Bir dönem kağıt ile de kullanımı yapılan cüzdanlar artık pek popüler bir yöntem değil.

Kripto para cüzdanları, kripto paraları kullanmanın en önemli unsurlarından biridir. Bu cüzdanlar tarafından kripto para gönderimi ve kripto para alımı sağlanır.

Sıcak ve Soğuk Cüzdan Karşılaştırılması

Kripto para cüzdanları, çalışma şekillerine göre sıcak ve soğuk olarak ikiye ayrılırlar.

* Sıcak cüzdanlar, herhangi bir şekilde internete bağlı olan cüzdanların tümüne verilen isimdir.

* Soğuk cüzdanlar ise hiçbir şekilde internete bağlı değildirler ve genellikle fiziksel bir cihaz olarak kullanılırlar.

Yazılım Cüzdanlar

Yazılım cüzdanların birçok türü vardır, söz konusu cüzdanların geneli de sıcak cüzdan çeşidindendir. Yazılım cüzdanları web, masaüstü ve mobil cüzdanlar olabilirler.

Web Cüzdanları

Web cüzdanları, tarayıcıya bir eklenti olarak kurulabilen ve kripto para cüzdanı işlemi gören yazılımlardır.

Masaüstü Cüzdanları

İsminden de anlaşılabileceği üzere masaüstü cüzdanlar, bir uygulama veya dosya olarak masaüstünüzde barınan kripto para cüzdanlarıdır.

Mobil Cüzdanlar

Mobil cüzdanlar, mobil teknolojilerde çalışabilmesi adına özel olarak tasarlanmış kripto para cüzdanlarıdır. İnsanlar genellikle bu tür cüzdanı, telefonlarını her zaman yanlarında taşıdıkları için tercih ederler.

Donanım Cüzdanlar

Donanım cüzdanları, kripto para cüzdanlarının en güvenli seçeneklerinden biri olarak kabul edilirler. Söz konusu cüzdan çeşitleri genelde hiçbir şekilde internete bağlı olmazlar

Kağıt Cüzdanlar

Özel ve açık anahtarların bir kağıt üzerine çıktı alınmasıyla birlikte kullanılan kağıt cüzdanlar, günümüzde pek fazla tercih edilmeseler de en güvenli kripto para cüzdan çeşididir. Söz konusu kripto para cüzdanının kullanımının pratik olmayışı sebebiyle terich edilme oranı diğerlerine nazaran daha düşüktür.

tr_TRTurkish