Global Finans Kripto Para Kripto Para Haber

Kripto Paralarda Büyük Düşüş

kripto para

2021 Kasım ayında 3 trilyon dolar toplam market değerine ulaşan kripto para piyasaları, dünya genelinde yükselen enflasyon, emtia fiyatları ve ekonomik kriz beklentisinden dolayı 1 trilyon dolar seviyesine kadar gerilemiş durumda. Amerika Merkez Bankası (FED)’ nın sıkılaştırma politikası ve yükselen enflasyona karşı faiz arttırma yönündeki adımları kripto para piyasasını satış yönlü etkiliyor.

BTC halving dönemi (2020) ile yükselişe başlayan kripto para piyasası, pandemi döneminde devletlerin halka dağıttığı paralar ile ivme kazanmış Bitcoin 69 bin dolar, Ethereum 4900 doları görerek tarihi zirvelerini 2021 yılı kasım ayında yapmıştı. Kasım ayından bugüne kadar devam eden satış baskısı, Rusya-Ukrayna Savaşı, beklenen küresel kriz, enerji fiyatlarının yükselmesi gibi sebeplerden dolayı bugün Bitcoin 25 bin dolara, Ethereum ise 1300 dolara kadar gerilemiş durumda.

Bu hafta FED’ in faiz kararının da düşüşte etkili olduğu gözlenmektedir.

Terra (LUNA) Vakfı Vakası

Stabil koin (UST) çıkartarak yatırımcılara %30 gibi faiz ödemeyi vaadeden Terra Vakfı, UST tarafından gelen satışa engel olamamış, 1 dolar olması gereken stabil koin 0,3 dolara kadar düşünce daha fazla LUNA piyasaya sürerek denge kurmaya çalışmıştı. 100 dolarların üzerine çıkan Terra ekosistemin koini luna %99,99 değer kaybetti. Kripto para piyasasında Luna’ nın başına gelenin diğer ekosistem koinlerinin de başına gelme ihtimali, yatırımcılarda korku ve endişeye yol açtı.

Bitcoin korku ve açgözlülük endeksine göre bugün 11 puan ile aşırı korku iken, Kasım 2021′ de 84 puan la endeks açgözlülük seviyesindeydi.

Madenci Baskısı

Bitcoin madencileri piyasa yükselen trendde iken ürettiklerini hemen satışa koymaz karlılıklarını arttırmak için beklerken, artan enerji fiyatlarından dolayı, madencilerin ürettikleri de piyasaya direkt sürülmekte ve karsız satış yapıldığı belirtilmektedir.

Madenci gelirleri 22,57 milyon dolar seviyelerindedir.

Madenci gelirleri tablosu blockchain.com

Related posts

Binance 6 altcoin için yeni duyuru

Kripto para yazarı

Rusya’ nın Altın İhracatına Yasak Geliyor

admin

Bitstamp, ay sonuna kadar 14 işlem çiftini delist edecek

Kripto para yazarı