Blockchain ve Kripto Para Eğitim Kripto Para Kripto Para Haber

Kripto cüzdanı nedir detaylı anlatım

kripto cüzdanı nedir

Bir kripto cüzdan, dijital varlıklarınızın özel anahtarlarını tutar. Blok zincirinde yaşayan kripto para biriminize sadece kripto anahtarınız ile erişilebilir. 

Bir kripto cüzdanı, özel anahtarlarınızı güvende tutar ve Bitcoin ( BTC ) ve Ethereum ( ETH ) dahil olmak üzere kripto para birimleri gönderip almanıza olanak tanır .

Kripto cüzdanlar ayrıca kripto işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz arayüzü de sağlar. Cüzdanınız aracılığıyla şunları yapabilirsiniz: 

  • Tüm kripto varlıklarınızı tek bir yerden yönetebilirsiniz
  • Dünyanın her yerinden kripto gönderip alabilirsiniz
  • Kripto para birimini kabul eden mağazalardan alışveriş yapabilirsiniz

Anahtarınızı kaybederseniz dairenize giremeyeceğiniz gibi, kripto cüzdanınızın anahtarlarını kaybederseniz kripto varlıklarınıza erişiminizi kaybedebilirsiniz.

Kripto cüzdanı nedir detaylı anlatım

Kripto anahtarı nedir?

Bir kripto anahtarı, varlıklarınız için parola görevi gören çok uzun bir sayı dizisidir. Bu şifre ile kripto paralarınıza ulaşabilir, alabilir ve transfer edebilirsiniz.

İki tür kripto anahtarı vardır: genel ve özel anahtar. Dijital varlıklarınızı saklarken daha fazla güvenlik sağlamak için eşleştirilirler.

Özel anahtar, paranıza erişmenizi sağlar. Dijital varlıklarınızın sahibi olduğunuzu kanıtladığı için kimseyle paylaşılmamalıdır. Bu arada cüzdanınıza para alırken ve başkalarına para gönderirken açık anahtar çok önemlidir.

Kullanılacak en iyi kripto cüzdanı

MetaMask

MetaMask, bir kripto cüzdanında olması gereken her şeye sahiptir: kullanımı kolay, güvenli ve zengin özelliklere sahip. Kullanıcılar, ETH ve diğer ERC-20 tokenlerini saklayabilir ve takas edebilir ve ayrıca herhangi bir Ethereum adresiyle işlem yapabilir. İnsanlar, diğer merkezi olmayan uygulamalara göz atmak için MetaMask’ı da kullanabilir. Bu sebeplerden dolayı en iyi sıcak cüzdanlardan biridir.

AAX

Bazı kullanıcılar tipik bir kripto cüzdanının ötesine geçer ve bunun yerine fonlarını bir borsada saklar. Örnek olarak AAX’i alalım. En önde gelen kripto borsalarından biri olan AAX, kullanıcıların Bitcoin ve düzinelerce diğer en iyi kripto para birimleriyle ticaret yapmasına olanak tanır.

Soğuk cüzdan nedir?

Soğuk cüzdan, kripto para işlemleri yapan pek çok kimsenin duyduğu bir kavramdır. Soğuk cüzdan, Bitcoin (BTC ya da Ethereum (ETH) gibi değerli kripto paralarınızı korumak için kullanabileceğiniz çevrimdışı cüzdanlardır.

Soğuk cüzdan, kripto para birimlerinin internet üzerinden gelecek risklere karşı güvende olması için çevrimdışı olarak saklanabilmesine yardımcı olur.

Soğuk cüzdan nasıl çalışır?

Soğuk cüzdan, kripto para birimlerinizi siber saldırılar karşı korumanın en iyi yoludur. Çünkü bu cüzdanlar internete bağlı değildir. Bu yüzden son derece güvenlidirler. Soğuk cüzdanlar, özel anahtarlar oluşturmak üzere rastgele sayı üreteçlerine sahip fiziksel cihazlardır. Genel olarak kripto paraların, çevrimdışı saklanabileceği tüm yöntemler soğuk cüzdan kapsamına girer.

Soğuk cüzdan nasıl kullanılır?

Siber suçların oldukça arttığı günümüzde soğuk cüzdan kullanımı oldukça yaygın hale gelmiştir. Kripto paralarınızı soğuk cüzdanlarda tutmak istiyorsanız, kağıt ya da donanım cüzdanlarından birini kullanmalısınız. İki durumda da cüzdanınızı kullanmak için başka bir cihaza ihtiyaç duyarsınız. Soğuk cüzdanlarınızı bağladığınız cihazlar üzerinden kripto varlıklarınız ile işlem yapabilirsiniz.

Soğuk cüzdan türleri nelerdir?

Soğuk cüzdanlar genelde internet ile ilişkisi olmayan, USB bellek benzeri fiziki donanımlardır. En güvenilir kripto para cüzdan türü olarak nitelendirilen soğuk cüzdanlar kağıt cüzdan, donanım cüzdan ve fiziksel Bitcoin cüzdanıdır.

Kağıt cüzdan

Kağıt cüzdan, açık ve anahtarlarınızın yazılı olduğu basılı belgedir. Genellikle anahtar QR kod ile belirtilir. Kağıt kripto para cüzdanı oluşturmak için BitAdress ve Bitcoinpaperwallet gibi sitelerden bilgi ve destek alabilirsiniz. İnternet üzerinden çalınma riski taşımasa da bu belgeyi iyi bir şekilde muhafaza etmeniz gerekir. Çünkü belgeyi kaybetmeniz, çaldırmanız ya da hasar görmesi durumunda hesabınıza erişemezsiniz. Kusurları nedeniyle kağıt cüzdan kullanımı artık tehlikeli kabul edilmektedir. Kağıt cüzdanın en büyük kusurlarının başında, içerisinde bulunan kripto paranın bir kısmını değil de sadece hepsini gönderebiliyor olmanız gelmektedir.

Donanım cüzdan

Donanım cüzdan, özel anahtarlı güvenli bir şekilde saklamaya yarayan cihazları ifade eder. Kripto varlıklarınıza ulaşmayı sağlayan özel anahtarlarınızı çevrimdışı, şifreli çiplerde saklar.

Donanım cüzdanınıza erişebilmek için, cüzdanın üzerinde yer alan alana pin kodunuzu girmeniz gerekir. Eğer pin kodunuzu unutursanız, cihazınızı sıfırlamanız gerekir. Bunun için de kurulum aşamasında belirlediğiniz anahtar kelime grubunu girmeniz gerekir. Özel anahtarların cihazdan ayrılmamasını sağlayan donanım cüzdanları çevrimdışı oldukları için başka bir cihazla kullanılmak zorundadır. Donanım cüzdanlar, yüksek güvenlikli yapıları sayesinde bilgisayar ve telefonlardan virüs kapmaz, özel anahtarları sızdırmaz.

Fiziksel Bitcoin cüzdanı

Fiziksel Bitcoin cüzdanı, bozuk para görünümünde ve içine para yüklenebilen soğuk cüzdan türüdür. Fiziksel Bitcoin cüzdanının kullanım amacı, çevrimdışı alışverişlerde kullanım kolaylığı olsa da son zamanlarda koleksiyonerler arasında da oldukça popüler.

Popüler soğuk cüzdan markaları nelerdir

Fiziksel donanımlardan oluşan soğuk cüzdanlar için pek çok alternatif bulunmaktadır. Kaliteli ve güvenli pek çok soğuk cüzdan modeli bulunmaktadır. Kullanıcılar ihtiyaçları ve bütçeleri doğrultusunda kendileri için en uygun soğuk cüzdanları tercih edebilirler.

Günümüzün en çok tercih edilen ve en iyi soğuk cüzdanları arasında; CoolWallet S, Ledger Nano S, Billfold Steel Bitcoin Wallet, Trezor, KeepKey, Coinkite Steel ColdCard bulunmaktadır.

Related posts

NFT Nedir

admin

Rus Bankadan İlk Dijital Varlık İhracı

admin

Socios, FC Barcelona’nın Barça Studios koluna yatırım yaptı

Kripto para yazarı

Yorum Yap