E-Ticaret Ekonomi Türkiye Türkiye Ekonomi Haber

Kredi kartı harcamaları yüzde 85 arttı

Kredi kartı harcamaları yüzde 85 arttı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Visa’nın gerçekleştirdiği Kartlı Harcamalar Analizi’ne göre, 2022 yılının ilk çeyreğinde aylık kartlı harcamalar ortalaması bir önceki yıla göre %85 oranında arttı. 

TOBB ve VISA, Covid-19’la başlayan ve devam eden süreçte Türkiye’de yapılan kartlı harcamaların incelendiği analiz çalışmasında 2020, 2021 yılları ve 2022’nin ilk 3 ayını kapsayan kıyaslamalar yapıldı.

2021’de yaz aylarından başlayarak normalleşmenin hızlanması ve aşılanmanın yaygınlaştırılması ile arttığı gözlemleniyor. 2020 senesi ile karşılaştırıldığında kartlı harcamaların 2021’de sene bazında %55 oranında arttığı görülüyor. Pandeminin başlaması ile düşüş gösteren isteğe bağlı tüketim harcamaları da Mayıs 2021 sonrasında başlayan normalleşme süreci ile artarak temel ihtiyaç harcamalarını yakalıyor. 2022 yılının ilk çeyreğinin aylık kartlı harcamalar ortalamasının bir önceki yıla kıyasla %85 oranında büyümüş olması da dikkat çekiyor.

E-ticaret yükseliyor

2021 ve 2022 yıllarının ilk çeyreği kartlı harcamalar açısından kıyaslandığında, e-ticaretin %90, banka kartı harcamalarının %118 büyümesi, temassız ödemelerin de 3 katına çıkmış olması, bu alanda devam eden büyümenin altındaki yapı taşlarının değişmediğine işaret ediyor. Bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla e-ticaretteki büyüme hızının %72’den %90’a çıkmış olması trendin kalıcılığına işaret ediyor.

Ticari kredi kartı kullanımı arttı

Dikkat çeken bir diğer oran ise, ticari kredi kartlarıyla yapılan harcamaların da bu dönemde %94 büyümüş olması.

2020 ve 2021 yıllık bazda kıyaslandığında ise kartlarla yapılan harcama tutarları, banka kartlarında %62, kredi kartlarında ise %47 büyüme kaydetti. Pandemi döneminde banka kartları temassız ve online alışverişlerde de daha fazla kullanılmaya başlandı.

Araştırmanın tamamı için tıklayınız.

Related posts

İstanbul, Ankara, İzmir’de ekmeğe zam

admin

Gitti Gidiyor Kapanıyor

admin

Yabancı Yatırımcının Hisse Satışları Artıyor

admin

Yorum Yap