Bireysel İhtiyaç Kredisi Konut Kredisi Krediler Taşıt Kredisi

Kredi Kartı Faizi Nasıl İşler?

kredi kartı faizi

Kredi kartları kullanıcılara belirlenmiş limitler ile birlikte her an harcama yapılabilecek şekilde sonradan ödemeli yani kredili bir maddiyat sistemi sağlar. Bu kartlar günümüzde birçok bankanın uyguladığı faiz oranları, kampanyalar veya indirimler ile çoğu alışverişin zamanında ödeme sayesinde faizsiz şekilde ödenmesini de sağlamaktadır. Fakat birçok kişi yine de değişen noktalarda kredi kartı faizi ile karşılaşmaktadır.

Kredi kartı kullanımından faiz alınmazken eğer sadece asgari tutar öderseniz TL kart kullanım için %1,80, gecikme faizi ise %2,10 olarak uygulanır.

Kaynak: TCMB

Kredi kartlarında kullanıcının kartı alırken imzalamış olduğu sözleşme bağlamında bir faiz oranı belirlenir. Bu oran kart borcunu ödemeyi geciktirdiğiniz durumda borca gecikme faizi ve akdi faiz şeklinde uygulanır. Yine kartın dönem borcunun asgarisi veya sadece bir kısmı ödendiğinde de kalan hesap bakiyesi üzerinden faiz işlemi uygulanır.

Kredi Kartı Faizi Nasıl Hesaplanır?

Günümüzde bankalarda kredi kartlarında faiz oranları değişiklik oluşturmak ile birlikte bu konuda kullanıcıların 25.000 TL altında limiti olan kartları için %20 ve limiti 25.000 TL üzeri olan kartlarında dönem borcunun %40 gibi bir oranıyla asgari ödeme şartı bulunmaktadır. Bu çerçevede de dönem borcunun tamamının ödenmemesi, %20 oranıyla asgarisinin ödenmesi veya asgari tutar altında ödeme yapılması bağlamında kredi kartı faizi işletilir.

Belirtilen bu durum karşısında kart faizi, Merkez Bankası tarafından belirlenmiş şekilde bankalar tarafından uygulanır. Bu çerçevede Merkez Bankası kartlarda uygulanabilecek en yüksek faiz oranını her ayın sondan beşinci günü açıklamaktadır. Örneğin, son belirlemeler ile birlikte azami şekilde uygulanabilecek akdi faiz %1,80 ve azami şekilde uygulanabilecek gecikme faizi oranı %2,10 şeklinde açıklanmıştır. Yani bazı bankalar bu oranların altında faiz uygulaması da yapabilmektedir.

Kredi Kartı Gecikme Faizi

Kredi kartı faizi uygulamasında asgari ödeme tutanına kadar olan bölüm için gecikme faizi uygulanır. Bunun dışında kalan dönem borcu için ise akdi faiz uygulaması bulunmaktadır. Bu nedenle kredi kartı kullanıcılarının imkan oldukça her dönem bütün borcunu ödemeye dikkat etmesi gerekir. 

Bir diğer noktada ise kredi kartlarında geç ödeme yapıldığında işlenecek bu faiz sadece anapara üzerinde uygulanır. Çünkü yasa gereği kredi kartlarında ortaya çıkan borçlarda birleşik faiz uygulanması yasaktır. Ayrıca hesaplanan faiz oranı bağlamında da %15 gibi bir miktar Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu(KKDF) ve %5 gibi bir oran Banka Sigorta Muamele Vergisi(BSMV) olmak üzere toplam %20 oranında vergi talep edilmektedir.

Kredi kartı başvurularında Findeks Notu nun da önemli olduğunu unutmayalım.

Related posts

Bankalardan Kredi Nasıl Çekilir

admin

Dünya Bankası’ ndan 449 Milyon Dolar Kredi

admin

Kredi faizleri %40-50 bandına çıktı

admin