Bireysel İhtiyaç Kredisi Konut Kredisi Krediler Taşıt Kredisi

Kredi Çekme Şartları

kimler kredi çekebilir

Ev almak, araç almak, borç ödemek veya zaruri ihtiyaçları karşılamak gibi birçok farklı noktada hazırda bulunmayan para yerine banka kredilerinden yararlanabilir. Bu noktada Türkiye’de yasal koşullar ile birlikte kimler kredi çekebilir sorusunun cevabı çerçevesinde kredi çekme hakkına sahip olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Türkiye’de yasal olarak kredi çekme hakkına sahip olan kişiler 18 yaşın üstünde ve belirli noktalarda değişmek üzere 80 yaşın altında akıl sağlığı yerinde kişiler olarak ifade edilmektedir. Bunun yanında bankalar tarafından talep edildiği üzere kişilerin kredi çekebilmesi için ispat ettikleri bir geliri veya krediye karşılık olarak ipotek ettirebilecekleri araç ya da gayrimenkul gibi bir mülkleri bulunması gerekmektedir.

Kimler Kredi Çekebilir?

Kredi günümüzde bankaların sunduğu çeşitleri ile birlikte bir finans ürünü olmak kaydıyla konut kredisi, taşıt kredisi veya ihtiyaç kredisi şeklinde sunulur. Aslında gündelik olarak cüzdanınızda bulunan kredi kartı da bir kredi türü olmak ile birlikte genellikle düşük bir limite sahiptir. Bu bağlamda 18 yaşın üstünde, belirli bir geliri bulunan ve genellikle kredi notu 1500 ile 1900 arasında bulunan kişilerin kredi çekme ihtimali yüksektir.

Eğer kimler kredi çekebilir konusunda kredinin türüne göre bahsedilecek olursa, ihtiyaç kredilerinde özellikle yüksek kredi notu bulunan ve gelirini belgeleyen kişilerin kredi çekme ihtimali yüksek olacaktır. Çünkü ihtiyaç kredilerinde ipotek imkanı bulunmadığından bankalar mutlaka gelir ve kredi notu üzerinde durmaktadır.

Konut ve taşıt kredilerinde satın alınan konut veya taşıt ipotekli gösterildiğinden dolayı kredi çekme işlemlerinde bankalar kendini daha güvende hissetmektedir. Bu durumda da ipotek verme noktasında eğer kişi evli ise eşinin rızasının da yazılı olarak bankaya beyan edilmesi talep edilmektedir. Hatta bazı noktalarda banka gelir gösterilse veya ipotek sunulsa dahi kişinin bir kefil sunmasını talep de edebilir.

Kredi Çekmek İçin Neler Gerekir?

Resmi olarak kimler kredi çekebilir konusunda kişinin çalıştığı sektöre göre fark etmeksizin öncelikle nüfus cüzdanı, taşıt kredisi için araç ruhsat veya faturası, konut kredisi için tapu fotokopisi talep edilebilir. Bunun yanında özel sektörde çalışan kişiler SGK dökümü ve maaş bordrosuyla birlikte iş yeri imza sirküsü sunarak başvuru yapabilir. 

Eğer kişi bir kamu çalışanı ise ikamet belgesi, maaş bordrosu ve varsa bir ek gelir belgesi sunabilir. Emekli vatandaşların kredi başvurularında emekli aylık dökümü ya da emekli hesabı cüzdanıyla ikamet belgesinin sunması talep edebilir. Serbest çalışan vergi levhalı esnaf ve vergi mükellefleri is

  • İmza sirküsü,
  • Oda kayıt belgesi,
  • Vergi levhası,
  • Ticaret sicil gazetesi,
  • Bilanço,
  • Gelir tablosu ve ek belgeler sunarak kredi başvurularını yapabilir.

Related posts

Taşıt Kredisinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

admin

Konut Kredisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

admin

Bankalardan Kredi Nasıl Çekilir

admin