Ekonomi Türkiye Krediler manşet

Kredi borçlarına yapılandırma geliyor

Kredi borçlarına yapılandırma geliyor

Prof. Dr. Şenol Babuşcu, “hükümetin bankalardan kredi borcu olanlara yönelik borçlarının yeniden yapılandırması” talimatı gönderdiğini söyledi.

Babuşçu, bankaların hemen hazırlıklara başladığını duyurdu. Yeniden yapılandırma ile 60 aya kadar taksitlendirme uygulanacağı bekleniyor.

Krediyi vadesinde ödeyemeyenler

Kredi borcu olup da vadesi gelip ödeyemen kişi sayısı 4 milyon 150 bin. Bu bireysel kredi veya kredi borcunun vadesi gelmiş, ödememiş. Vadesinde ödenen krediler ve kredi kartını ödeyenler bu sayıya dahil değil. 4 milyon kişi bankalardan borç yapılandırma kredisini bekliyor.

Kredi vadesi ve faizi ne olacak

Babuşçu’nun yorumuna göre borç yapılandırma kredisinin faizi politika faizi olan %14’e yakın olacak. Borç yapılandırma kredisinin vadesinin ise 60 ay olacağı bekleniyor.

Vatandaş neden bu kadar borçlanıyor

Şenol Babuşçu konuyla ilgili şunları söyledi:

Ücretli çalışanlar, emekliler, memurlar, işçiler, asgari ücretliler yıl başından bu yana yüzde 80 zam aldı. Yıl başında yüzde 40 zam aldık, yüzde 30 temmuzda aldık. Yüzde 80-90 civarı zam aldık. Fakat, TÜİK’in enflasyonuna göre zamlar yapıldı. Gerçek enflasyon yüzde 200. Dışarıdan, sokakta, markette, manavda, pazardan bir şey aldığınızda yüzde 200 pahalanmış oluyor. Bu durumda insanlar ödeyemiyor. Yüzde 80 zam yetmiyor. Gerçek enflasyon yüzde 200 olduğu için aradaki farkı kredi kartıyla veya tüketici kredileriyle ödüyor vatandaş. Onları da bir ay, iki ay ödüyor. Üçüncü ay onlar da tıkanıyor. Gerçek enflasyonla TÜİK’in enflasyonu arasındaki farktan kaynaklanıyor.

Related posts

Piyango talihliye değil “VERGİ” ye

admin

Ripple Toronto şubesini açtı, işler yolunda giderse yüzlerce kişiyi işe almayı planlıyor

Kripto para yazarı

A101 dijital katılım bankası kuruyor

admin

Yorum Yap