Konut Kredisi Krediler

Konut Kredisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

konut kredisi

Gelecek planları yapmak, bir yuva kurma arzusu içerisinde bulunmak veya çocuklarınız için bir ev sahibi olmak gibi hayallerinizde öncelikle bu hayali gerçekleştirecek bir bütçeye sahip olmanız gerekir. Günümüzde çoğu zaman para biriktirme yöntemiyle bir ev parası sahibi olmak çok zor olarak görülebilir. Ancak kamu ve özel bankalar tarafından sunulan konut kredisi bu noktada büyük bir avantaj sağlayabilir.

Ev kredileri genellikle belirli bir birikimi olan fakat ev almak için yeteri kadar maddiyatı bulunmayan kişilere büyük bir yardım sağlamaktadır. Ev satın almak için ihtiyaç duyulan maddi imkanı sağlayan bu kredi ürünü, bankaların konut değerinin %90 gibi bir oranına kadar sunduğu miktarı oluşturmaktadır.

Konut Kredisi Hangi Koşullarda Talep Edilebilir?

Ev kredisi bugün resmi noktada 500.000 TL’ye kadar olan konutlar için evin değerinin %90’ı oranında banka üzerinden talep edilebilir. Bu noktada konutun değeri ve bulunduğu sınıfı, kredi yüzdesi belirlemede de önemli bir noktada yer alır. Diğer genel şartlara bakıldığında konut kredisi için

  • Kişinin 18-70 yaş arasında bulunması,
  • Eksiksiz bir şekilde belgelerini hazırlanması
  • Kredi notunun istenilen aralıkta bulunması gerekir.

Ev kredilerinde özellikle kredi notu düşük olmadığı takdirde diğer tüm ihtiyaçlar tamamlanarak, ideal bir hane geliri ile bu krediden yararlanmanız mümkün olacaktır. Kredi için başvuru gerçekleştireceğiniz konutun iskanının bulunması veya tamamlanmamış bir konutta kat irtifakı sözleşmesinin yer alması istenir. Genellikle %80 oranında tamamlanmış projeler için kredi başvurusu yapılması ve başvuru sonrasında olumlu bir ekspertiz raporu elde edilmesi gibi ayrıntılar da yer almaktadır.

Konut Kredisi İçin Neler Talep Edilir?

Bankalar konut kredisi başvuruları karşılığında başvuran müşterilerden genellikle çalışan kişiler için maaş bordrosu, emekliler için maaş cüzdanı fotokopisi, serbest meslek ile uğraşan kişiler için gelir belgesi talep etmektedir. Findeks kredi notu nun da çok önemli olduğu konut kredisi başvurusu için

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • İkamet
  • Satın almak istediğiniz konutun tapu veya kat mülkiyet tapusu
  • Konutun iskan belgesi
  • Başvuru formu gibi temel evraklar talep edilir.

Başvurularda ücretli çalışanların çalıştığı şirketten aldığı imza sirküleri fotokopisi ile maaş kısıtlaması bulunmadığına dair bir yazı alması gerekebilir. Serbest meslek sahiplerinin ticaret sicil gazetesi kaydı, son bir yıllık bilançosu, imza sirküsü, faaliyet belgesi, gelir tablosu ve son yıl için kurumlar vergisi tahakkuk fişi gibi belgeleri de kredi başvurusunda sunması talep edilir.

Konut kredisinde yapılan yeni düzenlemeler için konut kredilerinde düzenleme yazımıza bakabilirsiniz.

Related posts

En Uygun Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır

admin

Kredi borçlarına yapılandırma geliyor

admin

Dolar’ da Sert Düşüş 16,70 TL

admin