Dünya' dan Haberler Global Finans Kripto Borsa Haber Kripto Para Kripto Para Haber

Köklü Amerikan Bankası HVB, Kripto Para Kredisi Kullanacak

makerdao

Herhangi bir aracı kuruluşa izin duymadan kripto para birimlerinin ödünç alınması ya da ödünç verilmesinin mümkün olduğu MakerDAO ile köklü Amerikan Bankası Huntingdon Valley Bank arasında kredi anlaşması sağlandı.

Merkeziyetsiz Finans (DeFi)’ nin parçası olan MakerDAO‘ da yönetimde oy kullanabilmek için platformun koin Maker (MKR) sahibi olmak gerekiyor. Geleneksel finansdan farklı olarak, Yönetim Kurulu ya da CEO gibi görevli kişiler bu tip platformlarda bulunmuyor.

Banka ve merkeziyetsiz finans nasıl çalışacak

1871’de kurulan ABD merkezli düzenlenmiş bir banka olan Huntingdon Valley Bank, blok zincir dışında teminatları platforma yatırınca 100 milyon DAI (1 DAI = 1 Dolar) kredi kullancak, bu tutarın 1 yıl içinde kadar 1 milyar DAI’ ye ulaşması sağlanacak.

Banka teminatla kripto para borç alacak, böylelikle merkeziyetsiz finans platformundan kredi kullanacak ilk banka ünvanına sahip olacak. Bankanın kredi için teminatları ise Participation Trust isimli şiket tarafından MakerDAO ile birlikte takip edilip, yönetilecek.

MakerDAO’nun reel dünya varlıkları sözcüsü Hugh Ragsdale, ABD merkezli bir bankayla ortaklığın DAI’yi geleneksel finansla köprülemeye yardımcı olacağını ve dolayısıyla kullanımını güçlendireceğini söyledi. 

HVB [Huntingdon Valley Bank] teklifi, MakerDAO’nun bilançosunu ve itibarını artırıyor. Mali açıdan Maker, Gerçek Dünya Varlığı (kripto ile ilişkisiz) gelirleri üretmek için kullanıma hazır, çeşitlendirilmiş ve toptan bir çözüm elde ediyor.

MakerDAO kullandırılan krediden yaklaşık %3 faiz getirisi elde edecek.

Kredi kullanımına karşı çıkanlar

Oylama sırasında 4218 MKR koini ile yaklaşık %3′ lük söz hakkı bulunan Chris Blec, kredi kullanımına karşı çıkarak şunları söyledi:

Bugünün düzenleyici ortamı bağlamında bu üçüncü taraf anlaşmalarından herhangi birinin MakerDAO için varoluşsal bir riski var. Bir düzenleyici bu bankayı her şeyi dondurmaya, DAO ile bağlarını koparmaya ve tüm parayı almaya zorlarsa ne olur?

Asıl kaygı merkezi finansdaki düzenleyici kurumların, DeFi platformlarında da söz sahibi olmak istemesi ve bankanın platformla ilişkisinden dolayı MakerDAO’ nun varoluşsal amacına engel olacağı yönünde.

İlgili yazılar: DAI Nedir, DAI Piyasa Hacmi

İlgili yazılar: Merkeziyetsiz Finans

Related posts

Fransa, Rusya’ dan Gaz İthalatını Durdurabilir

admin

Bitexen Giresunspor’un isim hakkını aldı

Kripto para yazarı

Brent petrol sert düşüyor

admin