Bireysel İhtiyaç Kredisi Krediler

İhtiyaç Kredisi Bilmeniz Gerekenler

ihtiyaç kredisi

Bireylerin nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmek açısından bankalar tarafından sunulan en önemli ürünler arasında ihtiyaç kredisi yer alır. Genel çerçevede herhangi bir teminat ihtiyacı bulunmadan, çünkü teminatlı olarak verildiğinde ipotekli şekle gelen bu kredi, en hızlı şekilde nakit ihtiyaçlarını karşılamak için herkes tarafından kullanılabilir.

İhtiyaç kredisi teminatsız bir şekilde kullanım imkanı sağlarken, bankalar açısından bakıldığında ise daha riskli bir konumda yer almaktadır. Bu nedenle teminatını ipotek sayesinde sağlayacak ev veya taşıt kredilerine göre daha yüksek bir faiz ile sunulduğu bilinmektedir. 

İhtiyaç Kredisinde Vade Kısıtlaması

Önemli ihtiyaçlarınızı karşılamak, bir borç ödemek, ticari eksiklerinizi tamamlamak, evinizin ihtiyaçlarını veya ailenizin ihtiyaçlarını karşılamak gibi birçok farklı amaç ile bu krediye başvurabilirsiniz. Resmi kurallar gereği bankalar bu kredi ürünlerinde maksimum 36 aylık bir vade ile size geri ödeme şansı tanıyabilmektedir. 36 Aydan düşük olmak ile birlikte faiz oranlarında da avantaj elde edilirken, 36 ay üzerinde vade yapılması mümkün olmamaktadır.

İhtiyaç kredisinde yapılan yeni düzenleme ile 100 bin TL üzerindeki krediler maksimum 12 ay vade ile çekilebilmektedir.

İhtiyaç Kredisi Hangi Miktarda Çekilebilir?

Günümüzde bankalar faiz oranlarını çok farklı rakamlar ile belirlemek ile birlikte genellikle kamu bankaları ile özel bankalar farklı avantajlar sunabilmektedir. Buna bağlı olarak maaşlı çalışanlar veya serbest çalışanlar gelirlerini belgelemek ile birlikte bankalardan ihtiyaç kredisi talebinde bulunabilir. Bankalar belgelenmiş gelirin 12 veya 15 katına kadar kredi verme imkanı sağlamaktadır.

Kredi hesaplamalarında nakit ihtiyacınızı karşılayan bu ödemeler için bankalar aylık gelirinizi göz önünde bulundurarak, en fazla yarısı olacak şekilde taksit tutarları belirlemeye çalışır. Bu çerçevede de maksimum 36 ay gibi bir vade imkanı düşünüldüğünde, örnek olarak aylık belgeli 5.000 TL geliri olan bir şahıs aylık maksimum 2500 TL ödeme yapabilir. Bu durumda 36 ay boyunca ödenecek 2.500 TL sonucunda geri ödemeniz 90.000 gibi bir rakam olacaktır. Bununla birlikte 5.000 TL maaşınızın en fazla 15 katı kredi alabileceğiniz için maksimum 75.000 TL gibi bir kredi alma şansınız bulunabilir.

Genellikle bankalar hesaplamalarda bu tip krediler için 50.000 TL gibi bir rakamı kabul etse de yüksek gelirli kişiler için 100.000 TL’ye kadar çıkma imkanı sunmaktadır. Hatta bazen 5.000 ile 10.000 gibi rakamlar arasında krediler için de nakit avans gibi alternatifler sağlanabilir. Eğer değerli bir teminat gösterilirse, ipotekli şekilde alınan kredilerde çok daha yüksek rakamlar temin edilebilir.

Size en uygun krediler hakkında bilgi almak için hesap kurdu nu ziyaret edebilirsiniz.

Related posts

Kredi Çekme Şartları

admin

Acil İhtiyaçlarda En Uygun İhtiyaç Kredisi Nasıl Temin Edilir?

admin

Ticari kredi faizleri zirvede

admin