Kripto Borsa Haber Kripto Para Kripto Para Haber manşet

Harvard Üniversitesi ile ortaklık kuran filecoin (FIL) uçuşa geçti!

Filecoin Vakfı, Harvard Üniversitesi İnovasyon Laboratuvarı ile ”Bilgiyi Demokratikleştirme” programı olarak adlandırılan bir proje başlattığını duyurdu.

Filecoin ve Harvard’dan çarpıcı proje

Kurumlar, dijital bilgileri koruyabilen merkeziyetsiz teknolojileri keşfetmeyi planlıyor. 2022’de bilgi çağında yaşamamıza rağmen, neyin doğru olduğunu kanıtlamak zor ve ana akım medya kaynaklarına karşı büyük oranda güvensizlik var. Örneğin ABD’de, medyaya olan güven, bu ay yayınlanan bir Gallup anketinde rekor düşük seviyelere indi. Ankete katılan ABD’lilerin yalnızca %16’sı günümüzün medyasına güvendiklerini ve yalnızca %11’i televizyondaki haberlere güvendiklerini söyledi. Ayrıca son birkaç yılda teknik tanımlarla ilgili birçok dezenformasyon ve tartışma yaşandı.

Örneğin, geçtiğimiz hafta, Beyaz Saray hükümetin resesyon tanımı tartışma konusu oldu. Uzmanlara göre, Biden resesyonu inkar ediyor. Ardından 27 Temmuz’da 24 saatlik bir süre içinde Wikipedia’daki resesyon kelimesinin tanımı onlarca kez revize edildi. Wikipedia revizyonları bugüne kadar devam ediyor. Arşiv.org’da kaydedilen veriler, o zamandan beri resesyon kelimesinin tanımının büyük ölçüde değiştiğini gösteriyor. Çarşamba günü, Filecoin Vakfı, merkeziyetsiz teknolojiler aracılığıyla dijital bilgileri korumak için Harvard Üniversitesi İnovasyon Laboratuvarı (LIL) ile birlikte çalıştığını açıkladı. Kurumlar, kütüphanelerin “teknoloji yoluyla bilgiyi paylaşmasına” yardımcı olmayı amaçlayan “Bilgiyi Demokratikleştirme” programına katkıda bulunacak. Yapılan duyuruda, Filecoin’in merkeziyetsiz teknolojiler aracılığıyla bilgiye erişimi artırma konusunda projeye katkıda bulunacağı bildirildi.

FIL, ivme kazandı

Filecoin, Protocol Labs tarafından oluşturulan açık kaynaklı bir blok zinciridir ve IPFS dağıtılmış ağının üzerine inşa edilmiştir. IPFS, esas olarak, dağıtılmış bir dosya sistemindeki dosyaları, web sitelerini, uygulamaları ve verileri depolamak ve bunlara erişmek için eşler arası (P2P) bir sistemdir. Filecoin’in yerel kripto para birimi FIL, son 24 saat içinde %47,3 arttı. FIL ayrıca, son 14 gün içinde %67,1 arttı. Mayıs ayının sonunda, Protocol Labs, merkeziyetsiz depolama konseptlerini uzaya taşımak için Maryland merkezli savunma ve havacılık şirketi Lockheed Martin ile birlikte çalıştığını açıkladı.

Vakfın geçen Çarşamba günü yaptığı duyuruya göre, Harvard üniversitesi ve Filecoin güçlü arşivlerin oluşturulmasını ve değerli araştırma verilerini korumayı planlıyor. Kurumlar, bu çabalari  aracılığıyla teknolojinin “güvenilir kaynaklar” ve “dijital bilgilerin uzun vadeli korunması” oluşturmaya nasıl yardımcı olabileceğini ele almak istiyor.

Related posts

Voyager Dijital Para Çekme İşlemlerini Askıya Aldı, Hisseleri Sert Düştü

admin

Asya’nın en zengin kadını 12 milyar dolarını kaybetti

admin

NFT platformu OpenSea işçi çıkartıyor

admin

Yorum Yap