Ekonomi Türkiye Enflasyon Tarım

Gıda Fiyatları Neden Yükseliyor

yüksek enflasyon

Tüm ürünlerde yüksek enflasyon varken, gıda fiyatlarındaki artış toplumdaki her kesimi etkisi altına almaktadır.

Tarımsal ürünlerdeki artışı incelemek için çiftçinin üretimde kullandığı malzemeler, ürünlerdeki artışı incelemek gerekiyor. TÜİK’ in açıkladığı Mart ayı tarımsal girdi fiyat endeksine göre tarımsal üretimdeki girdi maliyetlerin, üretim maliyetlerini ne ölçüde değiştirdiği ölçülmektedir.

2015 yılına göre kıyaslandığında üretim maliyetleri 4 kat artış göstermiş, bu artışın büyük kısmı 6 aydır gerçekleşmiş durumdadır. 100 üzerinden değerlendirilen tarımsal girdi fiyat endeksi Eylül 2021 yılında 224 iken, Mart 2022’ deki endeks puanı 411’ dir.

Sebepler

Tarımsal üretimdeki yıllık bazda en fazla artış gösteren kalemler arasında yüzde 228 ile gübre fiyatlarındaki artıştır.

Tarımsal Girdi Maliyetlerindeki Artış

Tabloya baktığımızda yüksek enflasyona uğramış girdi maliyetlerinin artış orenı gözlenmektedir. Maliyetlerdeki artış, satış fiyatlarına yansıyor.  Bu korelasyonu teknik anlamda görmek TÜFE’ deki gıda ve alkolsüz içeceklerdeki artışa bakmak gerekiyor.

Dolayısı ile gıda üretimindeki girdi fiyatları ile gıda ürünlerinin satış fiyatları yakın artışlar göstermiş. Şöyle de diyebiliriz ki, gıda satış fiyatlarındaki artış, girdi maliyetlerindeki artıştan daha azdır.

Related posts

Enflasyon %73,50 Olarak Açıklandı

admin

Artan gıda fiyatları için önlemler alınacak

admin

Araç sahipleri artık gaza basmıyor

admin