Ekonomi Türkiye Krediler

Findeks Kredi Notu Nedir Ve Nasıl Hesaplanır

findeks kredi notu

18 yaşını doldurmuş ve gelire sahip olan bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının bankaların sunduğu kredi ürünlerinden yararlanması için öncelikle kredi notunun incelenmesi gerekir.

Günümüzde bu not bilgisine tüm bankalar findeks kredi notu sayesinde ulaşabildiği gibi bireyler de bağımsız bir şekilde bu bilgilendirmeden yararlanarak kredi çekme durumunu öğrenebilir.

Kredi notu, bireysel veya ticari anlamda kredi başvurularında her başvurucuyu yakından ilgilendirir. Çünkü bireysel veya ticari olarak maddi açıdan güven sağlamanız için önemli bir yere sahiptir. Kredi notu en pratik şekilde kişinin kredi geçmişini ifade eder. Bu geçmiş içerisinde önceki krediler, kredi kartı ödemeleri, fatura borçları ve geçmiş dönem borçlar ile birlikte gelecek 12 aylık süredeki borç ödeme olasılığını ortaya koyar.

Findeks Kredi Notu Neye Yarar?

Findeks, Türkiye’nin önemli 9 farklı bankasının ortak olarak kurduğu Kredi Kayıt Bürosu(KKB) tarafından sunulmuş şeffaf, güvenilir ve bu konuda yetkiye sahip bir kuruluştur. Bugün milyonlarca vatandaş için belirlenen findeks kredi notu kredi çekmek, beyaz eşya almak, cep telefonu almak veya araç kiralamak gibi birçok noktada etkileyici bir yere sahiptir. 

Kredi notu daha önce kullandığımız krediler, kredi kartı kullanımı geçmişi, daha önce bir noktada kefil olmanız gibi işlemler sonucunda ortaya çıkar. Net olarak 1 ile 1900 arasında bir puanlama sistemi oluştururken;

  • 0-699 en riskli
  • 700-1099 orta riskli
  • 1100-1499 az riskli
  • 1500-1699 iyi durumda
  • 1700-1900 çok iyi durumda olarak belirlenmiş gruptur.

Kredi notu için belirlenmiş bu aralıklara göre risk durumunuz özellikle kredi çekebilmek ve kredi kartı talebinde bulunduğunuzda sonuç alabilmek açısından çok önemli bir artı sağlamaktadır.

Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kişiler için kredi notu hesabı yapılırken, değişen bileşenler olarak %35 oranında mevcut kredi borç durumu ve %35 oranında da kredi ödeme düzeni gibi önemli noktalar göz önünde bulundurulur. Bunun yanında %10 oranında kredi kullanma yoğunluğu, %11 oranında yeni alınan kredi ve %9 oranında da diğer faktörler hesaba katılır.

Tüm faktörler ile birlikte belirlenen findeks kredi notu Findeks internet şubesi veya mobil şubesi üzerinde ya da banka şubeleri üzerinden T.C kimlik numarası vasıtasıyla öğrenilebilir. Bankalarda kredi kartı ve kredi başvuruları yapıldığında sistem üzerinden rahatlıkla kredi notu görülebilmektedir.

Related posts

Bankacılık sektörünün karlılığı 4 kat arttı

admin

Merkez Bankası faizi değiştirmedi

admin

Benzinde İndirim Geliyor

admin