Blockchain ve Kripto Para Eğitim Kripto Para

FIL Koin Nedir Fil Koin Fiyatı

2021 yılında çok sık bir şekilde bahsedilen kripto para birimleri arasında Filecoin ya da kısa ismiyle FIL koin olarak bilinen token birimi yer almaktadır. Çünkü bu kripto para henüz lansmanı tamamlanmamış durumdayken, Gemini ve Kraken gibi borsalarda listeye girmeyi başarmıştır. Bu sayede hızlı bir yükseliş elde etmesiyle de gayet ilgi çekmiştir.

Blockchain teknolojisi üzerinde kullanıcıların merkeziyetsiz bir şekilde depolama alanı kiralama olanağına sahip olması veya bu alanları satın alması açısından Filecoin ismi verilen blockchain projesi geliştirilmiştir. Bu proje merkeziyetiz yapısıyla veri depolaması ve alınması imkanı sunması sayesinde siber saldırılar ve devlet sansürü gibi birçok farklı faktöre karşı çok güçlü ve etkilenmeyecek bir yapıya sahip olmuştur.

FIL koin nerelerde kullanılır

Filecoin merkeziyetsiz projesi için geliştirilmiş olan FIL isimli kripto para birimi, ağ dahilinde farklı kullanım durumlarına sahiptir ve platforma büyük bir güç katmaktadır. Juan Benet tarafından yönetimi gerçekleştirilen Protocol Labs sayesinde piyasaya sürülmüş olan bu projede, Interplanetary File System (IPFS) adı verilen bir protokol kullanılmaktadır. Zira bu protokol sayesinde de dağıtık yapıda merkeziyetsiz bir sistem üzerinde veri depolama ve paylaşma imkanı elde edilirken, protokol aracılığıyla P2P veri transferi mümkün olmaktadır.

Filecoin kripto para birimi yerel bir token olarak sahip olan kişilere varlık depolama için kiralama ve satın alma hakkı sağlamaktadır. P2P işlemlerini gerçekleştirmek için ücretler bu token ile ödenirken, madencilik vasıtasıyla da bu token kazanılabilir. Yani sistemin avantajlarından yararlanabilmek için bu kripto para birimine sahip olmak gerekmektedir.

FIL koin fiyatı nedir

Sistemde kullanılan bu kripto para birimi bugün Binance, Huobi veya Kraken gibi birçok farklı güvenilir borsada listelerde yer almaktadır. Kripto biriminin avantajları açısından merkeziyetsiz olması, güvenilir olması, siber saldırılardan korunmuş olması ve madencilik ile elde edilmesi büyük bir takdir görmektedir. Fakat sınırlandırılmamış bir maksimum arzı bulunurken, bugün 1,1 milyar dolar bir piyasa hacmi ve dolaşımda 227 milyon token miktarı bulunmaktadır.

Bu içeriğin yazıldığı sırada FIL koin fiyatı 5,24 dolar olup, genel olarak piyasa verilerinde son döneminde tüm kripto paralarda olduğu gibi bir düşüş içerisinde yer almaktadır. Kripto para biriminin ATH(Tüm Zamanlarda) değerlerine bakıldığında da bugüne kadar 1 Nisan 2021 tarihinde 236,84 dolar gibi bir değeri ve en düşük noktada da 29 Ağustos 2019′ da 1,83 dolar gibi bir değeri görmüştür.

Related posts

ENS ve IMX BtcTurk’ geliyor

Kripto para yazarı

Kripto Paranın Psikolojisi

admin

Tesla Bitcoinlerin yüzde 75’ini sattı

admin