Ekonomi Türkiye Enflasyon

Enflasyonu en çok arttıran mal ve hizmet

tcmb enflasyon yorumu

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) açıkladığı Temmuz ayı fiyat gelişmeleri raporunda, enflasyona en belirgin katkının temel mal ve hizmet gruplarından geldiği ifade edildi.

Dün TÜK tarafından açıklanan Temmuz ayı enflasyonu son 24 yılın zirvesini gördü. Enerji fiyatlarındaki yükselişden dolayı üretici enflasyonunda da yükselişin devam ettiği belirtildi.

En büyük artış mal ve hizmet grubunda

Merkez Bankası, tüketici fiyatlarının temmuz ayında yüzde 2,37 oranında arttığını ve yıllık enflasyonun 0,98 puan yükselişle yüzde 79,60’ya çıktığını anımsatarak; “Enflasyondaki artışa en belirgin katkı temel mal ve hizmet gruplarından gelmiştir” değerlendirmesini yaptı.

Merkez Bankası özet değerlendirmesi şu şekildedir:

Temel mal grubunda yıllık enflasyon tüm alt gruplarda yükseliş kaydetmiştir. Bu dönemde, yıllık enflasyon hizmet grubunda lokanta-otelde gerilerken, ulaştırma ve kirada daha belirgin olmak üzere diğer alt gruplarda artmıştır. Alkollü içecekler ve tütün ürünleri fiyatlarındaki artışta tütün ürünlerindeki vergi ayarlamasının sınırlı etkisinin yanı sıra üretici firmaların fiyatlama davranışları etkili olmuştur.

Gıda grubunda yıllık enflasyon işlenmemiş gıdada sınırlı bir düşüş kaydetmiş, işlenmiş gıdada ise yükselmeye devam etmiştir. Enerji enflasyonu, uluslararası enerji fiyatlarındaki görünüme paralel olarak gerileyen akaryakıt ve tüp gaz fiyatlarıyla düşüş göstermiştir. Uluslararası emtia fiyatlarının etkileriyle rafine petrol ve ana metal fiyatlarında gerileme gözlense de özellikle diğer enerji kalemlerinin etkisiyle üretici enflasyonundaki yükseliş sürmüştür.

Son 20 yılın enflasyon oranlarına buradan ulaşınız

Related posts

Gıda Fiyatları Neden Yükseliyor

admin

Haziran ayı işsizlik oranı açıklandı

admin

Benzine Zam

admin

Yorum Yap