En Uygun Taşıt Kredisi Nasıl Alınır

taşıt kredisi

Bir araç sahibi olmak istediğinizde, çok yüksek bir bütçe ayıramıyorsanız ve taşıt kredisi imkanından yararlanmak istiyorsanız, elbette ki en uygun fırsatları değerlendirmek istersiniz.

Bu durumda da genellikle ikinci el araçlar için en uygun taşıt kredisi imkanları araştırılırken, sıfır km araçlara göre çok daha uygun fiyatlı bu araçlarda farklı bankaların sunduğu imkanlardan yararlanmak mümkündür.

En Uygun Taşıt Kredisi İçin Neler Gerekir?

İkinci el araç alternatifleri değerlendirilirken, taşıt kredisi kullanmak isteyen kişiler öncelikle kredi kullanmak istedikleri aracın fiyatının tamamı oranında kredi alamayacağını bilmelidir. Özellikle ikinci el araçlarda 400 bin TL’ye kadar olan ve 10 yaşı geçmemiş araçlar için %70 gibi bir orana kadar kredi imkanı sunulmaktadır. Çünkü bankaların bu noktada verebileceği kredi oranları ve vade rakamları Resmi Gazete kararlarında yayınlanmakta ve bu karar dışına çıkmak mümkün olmamaktadır.

Bankalardan talep edilecek tüm kredilerde olduğu gibi en uygun taşıt kredisi için de kullanıcının belirli koşulları mutlaka yerine getirmiş olması gerekir. Örneğin, öncelikli olarak 18 yaş üzerinde olmak gerekirken, kişinin aktif bir SGK kaydı ve iyi bir kredi notu olmalıdır. Bilindiği üzere kredi notu; ödemelerini düzenli yapan, borç biriktirmeyen ve bankaların kurallarına uyan kişiler için her zaman yüksek olacaktır.

Satın almak istediğiniz araçta taşıt kredisi kullanmak için özellikle 10 yaşını geçmemiş araç talep edilse de bazı bankalar 5 yaşın üzerindeki araçlara kredi vermeyebilir. Aracı alırken örnek olarak 300.000 TL bir araç için %70 oranında 210.000 TL kredi verileceğinden, kalan 90.000 TL’yi ödeyecek kadar paraya sahip olmanız talep edilmektedir. Bununla birlikte belirlenen faiz oranı ile ortaya çıkan taksit miktarlarını düzenli ödeyeceğiniz bir gelire de sahip olduğunuzu belgelemeniz talep edilebilir.

En Uygun Taşıt Kredisi Faizleri Ne Kadardır?

Taşıt kredisi için faizler devlet tarafından desteklenmiş bir şekilde bankalar tarafından da belirlenirken, özellikle Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası gibi kamu bankaları daha avantajlı faiz rakamları sunmaktadır. Örnek olarak son dönemde Vakıfbank ikinci el taşıt kredisi için %1,59 ve sıfır km taşıtlar için de %1,99 gibi bir faiz oranı sunmaktadır. Birçok özel banka ise en uygun taşıt kredisi açısından kullanıcılarına en düşük noktada %2,00 gibi oranlar ile başlayacak şekilde faiz oranları sağlamaktadır.

tr_TRTurkish