En Uygun Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır

konut kredisi hesaplama

Bankalardan talep edilen konut kredisi ürünü başvurularında bankalar kendi politikaları ve resmi kurallar çerçevesinde hesaplamalar gerçekleştirir. Tüm kredi ürünlerinde olduğu gibi en uygun konut kredisi için de faiz oranları her banka tarafından ayrı bir şekilde belirlenir. Kredilerde özellikle vade yani geri ödeme takvimi, faizin ve masrafların belirlenmesinde önemli bir etkiye sahiptir.

Ev kredilerinde genellikle birçok farklı kredi ürününe göre faiz oranları genel olarak yüksek görülür. Fakat son yıllarda devlet tarafından sunulan avantajlar ve bankalar ile yapılan anlaşmalar bağlamında ev kredileri için önemli avantajlar ortaya çıkarılmıştır. Özellikle Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank gibi kamu bankaları sayesinde %1,29 gibi düşük bir faiz oranıyla kredi sunulması mümkün olmaktadır.

Konut kredisi hesaplamalarında öncelikle taksit tutarlarının belirlenebilmesi için kredi faiz hesaplamasının yapılması gerekir. Dilerseniz Halkbank‘ ın sitesinden hesaplayabilirsiniz.

Bu hesaplamanın yapılmasında sırası ile

  1. İstenilen kredi tutarı belirtilen faiz oranı ile çarpılır.
  2. Ardından ödenen tutarlar düşüldükten sonra kalan anapara için her ay bu çarpım işlemi tekrarlanır.
  3. Son aşamada faizli bir şekilde ödenecek tutar belirlendiğinde, bu tutar vadelere bölünür ve eşit rakamlara ait taksitler ortaya çıkarılır.

Konut Kredisi Üzerinde Neler Etkilidir?

Ev kredileri için bireysel olarak hesaplama yapmak çok zor olmak ile birlikte bugün hem bankalar hem de birçok farklı platform üzerinde kredi hesaplamalarında istediğiniz vadeye ve miktara göre hangi bankanın ne kadar ödeme planı sunduğunu görmeniz mümkün olmaktadır. Bu sayede devlet bankaları veya özel bankaların aylık ne kadarlık bir taksit ve faiz ile size en uygun konu kredisi imkanını sunduğunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Bu kredi ürünlerinde özellikle kredi notu çok önemli bir noktada yer alır. Bireysel ödeme alışkanlıklarınız, mevcut borçlarınız, kredi kullanım yoğunluğunuz ve en son ne zaman kredi çekildiği gibi noktalar ile birlikte kredi notu hesaplaması yapılabilir. Özellikle kredi notu 1000 ve üzerinde olan hatta 1900 gibi üst rakama oldukça yakınlaşan kişiler daha rahat kredi alabilir.

Kredi imkanına ulaşarak hayalinizdeki evi alma imkanına sahip olduğunuzda da özellikle DASK yaptırmayı tercih edebilirsiniz. Günümüzde birçok banka en uygun konut kredisi ile birlikte size verilen hizmetlerde zorunlu deprem sigortası ve hayat sigortası gibi ek talepler de sunmaktadır.

tr_TRTurkish