Ekonomi Türkiye manşet Türkiye Ekonomi Haber

Ekonomiye farklı bakış: Cari Fazlamız Var !

Şahap Kavcıoğlu

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Türkiye Ekonomisi’nin bu yıl üst üste iki çeyrek boyunca cari fazla verdiğini belirtti.

Başkan Kavcıoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) binasında gerçekleştirilen “TOBB Sektör Meclisleri İstişare Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, pandemi dönemi ile başlayan ve yakın bölgelerde büyüyen jeopolitik riskler ile artan enerji sorunları, arz kısıtları ve tedarik zincirindeki aksamaların küresel ölçekte olumsuz yansımalara yol açtığına dikkati çekti.

Kavcıoğlu, Türkiye’nin salgın döneminde diğer ülkelere kıyasla oldukça başarılı ve güçlü bir reel ekonomik performans sergilediğini ifade ederek, şu değerlendirmede bulundu:

“Söz konusu dönemde birçok ülkede iktisadi faaliyet gerilemiş ve pek çok ekonomide büyüme sıfıra yakın bir seyir izlemiştir. Buna karşılık, ilerleyen süreçte hızla normalleşen Türkiye ekonomisi, büyüme oranları açısından tüm ekonomiler arasında en üst sıralarda yer almıştır. 2022 yılının ilk çeyreğinde Rusya ve Ukrayna arasında başlayan çatışma, süregelen olumsuz yönlü arz şoklarının etkilerinin daha da ağırlaşmasına ve belirsizliklerin artmasına neden olmuştur. Buna rağmen, ekonomimizin dayanıklılığı ve yurt içi finansal koşulların desteğiyle 2022 yılının ilk çeyreğinde yıllık büyüme oranı yüzde 7,3 olarak gerçekleşmiştir. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi, ikinci çeyreğe ilişkin beklentimiz de büyümenin bu orana yakın olarak gerçekleşeceği yönündedir.”

Kavcıoğlu, çevrimsel etkilerden arındırıldığında, Türkiye ekonomisinin, analizin yapılmaya başlandığı “2004 yılından bu yana ilk defa ve üst üste iki çeyrek boyunca cari fazla verdiğini” belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir başka deyişle, bu yeni denge, küresel enerji ve emtia fiyatları normalleşme eğilimine girdiğinde ekonomimizin cari fazla verme kapasitesine ulaşmasına, kısa vadeli finansman ihtiyacının asgariye inmesine ve ihracata dayalı büyümeye işaret etmektedir. Bu durum, ülkemiz için yeni bir dönemin başlangıcını oluşturmaktadır. Merkez Bankası olarak uygulamakta olduğumuz politikalarla, enerji fiyat artışları tarafından gölgelenen ve verilerle tespit ettiğimiz bu tarihi fırsatın kalıcı olmasını sağlamaya kararlıyız.”

Related posts

Motorine Zam 1,93 TL

admin

Asya’nın en zengin kadını 12 milyar dolarını kaybetti

admin

159 milyon dolar bilinmeyen cüzdanlardan Binance’ye girdi

Kripto para yazarı

Yorum Yap