Dünya' dan Haberler MAKRO manşet

Dünya diken üstünde: Pelosi uyarılara rağmen Tayvan’a Gidiyor

pelosi

ABD Temcilciler Meclisi Başkanı Pelosi, Asya ziyaretlerinde Malezya’daki temaslarının tamamlanmasının ardından Tayvan’a doğru yola çıktı.

Çin Halk Cumhuriyeti ve Tayvan arasındaki gerilim, Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesi kararının ardından tırmanmıştı. Çin, Tayvan boğazına savaş gemilerini sürerek, füzelerin yönünü Tayvan’a doğru çevirmişti.

İlgili Haber: Çin’den Tayvan’a roketli saldırı

Çin savaş uçakları, Tayvan boğazında uçuyor

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Salı günü geç saatlerde Taipei’ye gelmesi bekleniyor.

Çin, Pelosi’nin kendisinin olduğunu iddia ettiği Tayvan’a gitmesine karşı defalarca uyarıda bulunurken, ABD tarafından Pazartesi günü yapılan açıklamada, Çin’in “kılıç sallamalarından” korkmayacağını söyledi.

Çin uçaklarının Salı sabahı kısa bir süre orta hatta “seyrederek” ve boğazın diğer tarafına geri dönerek tekrar tekrar taktiksel hareketler yaptığını, Tayvan uçaklarının da yakınlarda beklemede olduğu belirtiliyor.

Tayvan Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, Tayvan yakınlarındaki askeri faaliyetleri gördüklerini ve “düşman tehditlerine” tepki olarak uygun şekilde kuvvet göndereceğini söyledi.

Çin, ABD’li yetkililerin Pekin’in iddia ettiği kendi kendini yöneten bir ada olan Tayvan’a yaptığı ziyaretleri, adadaki bağımsızlık yanlısı kampa cesaret verici bir işaret olarak görüyor. 

Washington’un Tayvan ile resmi diplomatik bağları yok, ancak adaya kendisini savunması için gerekli araçları sağlamak ABD yasalarına bağlı.

Related posts

Cari işlemleri açığı artarak devam ediyor

admin

İstanbul’da 24 yılın en yüksek enflasyonu

admin

ABD, Türkiye Rusya işbiliği konusunda: “Gelişmeleri izliyoruz”

admin

Yorum Yap