Ekonomi Türkiye Global Finans Kripto Para Kripto Para Haber Türkiye Ekonomi Haber

Dolar ve Bitcoin’ de Kritik Hafta

Dolar

Amerika Birleşik Devletleri’ nde mayıs ayı enflasyon verisi yüzde 8,6 ile son 41 yılın zirvesine ulaşırken gözler ABD Merkaz Bankası’ nın (FED) 15 haziranda yapacağı toplantıya çevrilmiş durumda. Beklenen üzerinde çıkan enflasyon verileri FED’ in sıkılaştırma politikasında belirleyici olacak.

Kripto para yatırımcıları FED’ in faiz artışına gitmesi ile negatif yönde etkilenmektedir. 0,50 puanlık faiz artışının kripto para piyasasında fiyatlandığını belirten analistler daha yüksek bir artış Bitcoin ve altcoinlerde yeniden bir düşüş olacağını yorumlamaktadır.

FED’ in 15 haziranda yapacağı toplantı sonrası açıklama yapacak Fed başkanı Powell’ in konuşması gelişmekte olan ülkelerdeki para birimlerini ve tüm para piyasalarında belirleyici olacaktır.

GES’ lerde Talep Toplama

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklana Devlet İç Borçlanma Senetlerinin talep toplama süreci 15 Haziran’ da başlayacaktır. Yıllık %23,04 getiri sunan Gelire Endeksli Senetlerin talep toplama tarihi 22 Haziran’ da bitecektir. Türkiye’ de gerçek kişilerin (bireysel yatırımcıların) faydalanabileceği sistemde amaçlanan döviz kurlarını dizginleyebilmek.

Ekonomi uzmanları tarafından sürekli faiz artışına gidilmesi yönündeki talepler karşısında faizi artırmamak yönünde karar alan TCMB (Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası), yükselen döviz kurları karşısında önlemler almaya çalışıyor. TUİK tarafından açıklanan enflasyonun bile %80′ lere çıktığı koşulda yatırımcılar, varlıklarını korumak için TL dışındaki enstürmanlara yatırım yapmaktadır. TL’ den kaçış ve dövize olan fazla talep TL’ de değer kaybına yol açmaktadır.

Dolar Bu Hafta Yükselir Mi

15 haziranda 21:00′ da açıklanacak FED faiz kararı 0,50 puan artıştan daha yüksek gelirse dünya genelinde dolar değer kazanabilir, TL diğer gelişmekte olan ülkelerin para birimleri gibi değer kaybedebilir. GES’ ler için döviz mevduatlarını bozdurma yönünde Türk yatırımcılar karar verirse, TL değer kazanabilir.

Doların küresel anlamda değer kazanması aynı zamanda kripto paraları da negatif etkilemektedir. Fed faiz artışını 0,50 olarak tutarsa, kripto paralar genel olarak yatay seyirde devam eder.

Related posts

Rus şirketler Türkiye’ye geliyor

admin

Bitcoin yüzde 8 yükseldi, market değeri 1 trilyon doları aştı

admin

Nizameddin Aşa: “Konut fiyatları ve kiralar düşecek”

admin