Ekonomi Türkiye Enflasyon Türkiye Ekonomi Haber

Dolar’ da Hareketli Akşam

enflasyon

9 Haziran akşam 7’ de Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından atılacak adımların duyurulacağı belirtilince dolarda sert düşüş yaşanarak 16,7 seviyeleri görülmüştür.

Dövizin daha fazla artmasının önüne geçileceği tahmin edilen duyuru sonrası dolar ve Euro da sert düşüş yaşanmış, saat 22:46’ da yapılan açıklama sonrası döviz kurları gün içindeki eski seviyelerine tekrar ulaşmıştır. Bakanlık tarafından ortaya atılan adımların kur üzerinde çok büyük etkisi olmamıştır.

Aralık 2021′ de 13 TL’ den 18 TL’ ye yükselen dolar karşısında Kur Korumalı Mevduat duyurusu yapıldığında yaklaşık %40 lık aşağı yönlü düzeltme olurken, son açıklamada böyle bir düşüş yaşanmaması, dövize yükselişine karşı alınacak tedbirlerin suni ve yetersiz olduğunu ortaya çıkartmaktadır.

Dolar TL

Gelire Endeksli Devlet İç Borçlanma Seneti

Vatandaşların yatırımlarını Türk Lirası cinsi varlıklara değerlendirebilmesi için GES (Gelire Endeksli Devlet İç Borçlanma Seneti) yürürlüğe alınacağı, talep toplama işleminin 15 Haziran’ da başlayacağı duyurulmuştur.

Sadece gerçek kişilere sunulacak GES ile üç ayda 1 yatırımcılara kupon ödemesi yapılacak ve kupon ödemelerinde asgari getiri şartı konulacaktır.

GES’ in nasıl olacağı ile sorular henüz yanıtlanmamıştır. Burada parametre olarak enflasyon oranı mı baz alınacak merak edilmektedir. Eğer enflasyon oranları dikkate alınarak faiz belirlenecekse, ekonomistler bunun da tıpkı kur korumalı mevduat gibi geçici çözüm olduğunu savunmaktadır.

Kredilerde Düzenleme

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kuruluşu (BDDK) tarafından akşam saatlerinde yapılan açıklamada;

  • 100 bin TL üzerinde olan krediler için maksimum vade 12 ay,
  • Limiti 25 bin TL’ nin altında olan kredi kartları için asgari ödeme tutarı %20, 25 bin TL’ nin üzerinde olanlar için asgari ödeme tutarı %40,

olarak düzenleme yapılmıştır.

Yabancı Yatırımcıya Teşvikler

Sermaye Piyasası Kurulu yaptığı açıklama ile Maliye Bakanlığı’ nın TL’ yi güçlendirmek için atılacak adımlar kapsamında kurul ücretlerinde indirime gidileceği, yabancı yatırımcıyı çekmek için kurul ücretlerinde indirimler yapılacağını belirtmiştir.

Yurt içinde gerçekleştirilen halka arzlarda yurtdışından fon teminini özendirmek, Şirketlerin yurt dışında sermaye piyasası aracı ihracı yoluyla fon temin etmelerini teşvik etmek amacıyla ilgili ihraçlarda SPK tarafından tahsil edilen ücretlerde indirime gidilmiştir.
Buna göre;
1) Halka açık olmayan şirketlerin sadece sermaye artırımı yoluyla paylarının ilk defa halka arz edilmesi işlemlerinde Kurul ücretlerinde;
a) Yurtdışı yatırımcılara tahsis edilen ve satışı yapılan tutarın sermaye artımına konu payların nominal değerinin en az %20’sine tekabül etmesi durumunda %50 oranında indirime gidilmesine,
b)  Yurtdışı yatırımcılara tahsis edilen ve satışı yapılan tutarın sermaye artımına konu payların nominal değerinin en az %40’ına tekabül etmesi durumunda %90 oranında indirime gidilmesine,
c) Bu tür başvuruların öncelikli işlemlerden sayılarak ivedilikle sonuçlandırılmasına,

2) Yurtdışında ihraç edilecek pay dışındaki sermaye piyasası araçları ihraçlarında alınacak Kurul ücretlerinde %50 oranında indirime gidilmesine, 3) Halka açık olmayan şirketlerin yurtdışında paylarının ihraç edilmesi işlemlerinde Kurul ücreti alınmamasına karar verilmiştir.

kaynak: SPK

Related posts

Enflasyon %73,50 Olarak Açıklandı

admin

Hazine açıkladı: REKOR AÇIK

admin

TMO fındık alım fiyatının detaylarını açıkladı

admin