Bitcoin $21,246.00.

bitcoin Bitcoin (BTC)

$21,246.00
0.98% ( (24s))
İzle
Piyasa DeğeriHacimMevcut Tedarik
$404.96 B $20.80 B19.08 M BTC

Bitcoin fiyatı $21,246.00, toplam market değeri $404.96 B. 24 saatlik değişim 0.98% yukarı.

Bitcoin Fiyatı

Bitcoin , merkezi olmayan kripto paraların öncüsü olup, dünyanın herhangi bir yerindeki herkese anında ödeme yapılmasını sağlayan kripto para birimidir. Eşler arası teknolojiyi (Peer to Peer) kullanan Bitcoin, merkezi bir otorite olmadan çalışır.

Bitcoin Çalışma Mantığı

İşlemlerin yönetimi ve madencilik faaliyetleri toplu olarak gerçekleştirilir. Teknolojiyi kullanabilecek herkesin madenci olarak gelir elde edebileceği bir sistem sunar.

Satoshi Nakamoto'nun orijinal Bitcoin yazılımı açık kaynak kodlu olarak , MIT lisansı altında piyasaya sürülmüştür.

Bitcoin, kısmen 1998'de Wei Dai tarafından cypherpunks posta listesinde açıklanan, dağıtılmış bir kripto para biriminin ilk başarılı uygulamasıdır. Paranın herhangi bir yerde, mal ve hizmet alımında kullanılan değiş-tokuş aracı olduğu fikri benimsenerek ortaya çıkan Bitcoin' de, ödeme ve kredi sistemlerinin merkezi otorite olmadan topluluk tarafından kontrol edilebilmesini sağlar.

Bitcoin Neyi Amaçlıyor

Sadece paranın dijital olarak kullanımından öte bunu kriptografi yöntemi ile paranızı kimseye emanet etmeden sadece kişilerin kontrolünde olmasını sağlar. Dünyada kontrolsüz para basılması sonucu yaratılan enflasyon, borç sisteminin yarattığı kriz gibi toplumların sorunu haline gelmiş ekonomik sisteme bir darbe niteliğinde ortaya çıkmıştır.


Loading Data
Please wait, we are loading chart data
Tarih Fiyat Hacim Piyasa Değeri

A Custom Twitter Feed plugin is required to make this section working!

# İsimFiyatDeğişim (24s)Değişim 7D Değişim 30D Piyasa DeğeriHacim (24s)Mevcut TedarikFiyat Grafiği(7D)
tr_TRTurkish