Dünya' dan Haberler MAKRO manşet

Çin’den Tayvan’a roketli saldırı

Çin'den Tayvan'a roketli saldırı

Çin ve Tayvan arasındaki gerilim, Çin’in tatbikatı ile tırmanıyor. Çin’den gelen son haberlere göre Çin ordusu, Tayvan Boğazı’nı bombaladıktan sonra boğazı trafiğe kapattı.

ABD donanmasına ait Ronald Reagan uçak gemisi, hafta başında Singapur’dan ayrılarak kuzeydoğu yönünde Güney Çin Denizi’ne doğru hareket etmişti.

Çin ve Tayvan arasındaki gerilimin sebebi, Çin’in Tayvan’da demokratik seçimle iktidara gelen hükümete Çin’in otoritesini kabul etmesini talep etmesidir.

Çin ve ABD arasında çatışma yaşanabilir

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin gelecek hafta Tayvan ziyareti öncesinde Çin medyasında bazı yorumcular, ABD’nin karışmaması gerektiğini vurgulayarak, “gerekirse ABD’yi de vururuz” şeklinde manşetler atıyor.

ABD Devlet Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping arasında yapılması planlanan telefon görüşmesi öncesinde tırmanan gerginlik, iki ülkenin silahlı kuvvetlerini Tayvan çevresinde karşı karşıya getirebilir.

Pelosi’nin Tayvan ziyareti engellenebilir

ABD’li yetkililer, Çin’in Pelosi’nin ziyaret kararı alması halinde, Tayvan çevresine uçak gemisi yollayarak uçuşa yasak bölge oluşturabileceğini, savaş uçaklarıyla Pelosi’nin Ada’ya inmesini engelleyebileceğini ihtimal dahilinde görüyor.

Çin-Tayvan krizi tarihçesi

Çin’de İkinci Dünya Savaşı’nın ardından çıkan iç savaşta Mao Zedong liderliğindeki Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) 1949’da iktidarı ele geçirmesi ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunu ilan etmesi üzerine Çan Kayşek liderliğindeki Çin Milliyetçi Partisi (Kuomintag) üyeleri, Tayvan’a yerleşip 1912’de kurulan “Çin Cumhuriyeti” iktidarının Ada’da devam ettiğini ileri sürerek bağımsızlık ilan etmişti.

Bu girişim, Çin tarafından kabul edilmese de Tayvan temsilcileri, 1971’e kadar Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda Çin’i temsil etmişti. 1950’ler ve 1960’larda çok sayıda ülkenin diplomatik ilişki tercihini Çin Cumhuriyeti’nden Çin Halk Cumhuriyeti’ne çevirmesinin ardından 1971’de BM Genel Kurulu’nda yapılan oylamada, Pekin hükümetinin Çin’in tek meşru temsilcisi kabul edilmesiyle Tayvan’ın uluslararası örgütlerdeki konumu belirsiz hale gelmişti.

Pekin yönetimi, “Tek Çin” ilkesini benimseyerek Tayvan’ın kendi topraklarının parçası olduğunu savunuyor. Çin, boğaz ve çevresindeki askeri varlığının yanı sıra Tayvan’ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik ilişkiler kurmasına, BM’de ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor.

Tayvan bağımsız ülke mi

Çin Halk Cumhuriyeti Tayvan’ı anakaradan ayrılmış bir il olarak görürken, Tayvan’ı fiilen yöneten Çin Cumhuriyeti, Çin Halk Cumhuriyeti’nin 1949’daki kuruluşuyla Çin anakarasını kendisinden “ayrıldığı”nı varsayar ve kendini egemen devlet olarak görmektedir.

1949 yılındaki kuruluş ile Dünya ülkeleri 1971 yılına kadar Tayvan’ı Çin olarak tanımış, 1971 yılında Tayvan (Çin Cumhuriyeti) Birleşmiş Milletler(BM)’den çıkarıldı. Aynı yıl Çin Halk Cumhuriyeti tanınarak BM’ye üye yapıldı.

Siyasi olarak hala bir birleşme olmasa da Tayvan bağımsız ülke olmayı talep etmekte iken, Çin Halk Cumhuriyeti Tayvan’ı eyaleti olarak görmektedir.

ABD, Tayvan’ı resmi olarak bağımsız ülke statüsünde değerlendirmese de bölgedeki pozisyonu gereği Tayvan’ı Dünya Ticaret Örgütü, APEC ve Asya Kalkınma Bankası gibi uluslararası örgütlere üyeliğini desteklemiştir.

Related posts

Almanya’ da gıda yardımı alanların sayısı artıyor

admin

Özgür Demirtaş’tan yatırım uyarısı geldi

Kripto para yazarı

Bu kripto para için yayınlanan rapor umut verici! İşte tüm detaylar

Kripto para yazarı

Yorum Yap