Dünya' dan Haberler MAKRO

Çin Tayvan’ı işgal ederse, İsviçre AB yaptırımlarına uymaya hazır

Çin Tayvan'ı işgal ederse, İsviçre AB yaptırımlarına uymaya hazır

İsviçre, Çin eğer Tayvan’ı işgal ederse AB tarafından Çin’e yapılacak yaptırımların hepsine uyacağını belirtiyor.

Çin, demokratik olarak seçilmiş Tayvan hükümetine Çin egemenliğini kabul etmesi için baskı yapmak için Tayvan çevresindeki askeri faaliyetlerini hızlandırıyor. Tayvan hükümeti, kendi ülkesinde bulunan vatandaşların ülkenin tayininde söz sahibi olabileceğini söyüyor.

Neue Zuercher Zeitung gazetesinin İsviçre’nin bu durumda Çin’e karşı AB yaptırımlarını kabul edip etmeyeceği sorusuna, Devlet Ekonomik İşler Sekreterliği (SECO) Direktörü Marie-Gabrielle Ineichen-Fleisch, “Bu tür yaptırımları kabul edeceğimize kuvvetle inanıyorum” dedi.

Direktör açıklamasının devamında şunları söyledi.

“Ancak Çin’in durumunda yaptırımlar (Rusya’ya yönelik yaptırımlardan) çok daha sert olacaktır çünkü ekonomik ilişkiler çok daha önemlidir. Bu nedenle muhtemelen AB ve ABD’de ve İsviçre’de olduğundan daha büyük tartışmalar olacaktır. Rusya’da vardı. Ama umarım hiçbir zaman o noktaya gelmez.”

Moskova’nın seçkinleri için popüler bir yer olan ve Rus servetinin tutulduğu bir yer olan İsviçre’ye, yaptırım uygulanan yüzlerce Rus’un varlıklarını daha hızlı tespit edip dondurması için baskı artınca bu ay itibariyle İsviçre, 6,7 milyar İsviçre Frangı (7.04 milyar $) değerinde Rus finansal varlıklarını ve 15 mülkünü dondurdu.

İlgili haber: Çin’den Tayvan’a roketli saldırı

Related posts

Avrupa Birliği, Rusya’dan altın ithalatını yasakladı

admin

Kömüre talep artıyor

admin

Yılın ikinci yarısında Euro Bölgesi’nin resesyona gireceği bekleniyor

admin

Yorum Yap