Dünya' dan Haberler MAKRO manşet

Çin Savunma Bakanlığı: Ordu hedefe yönelik bir seri askeri operasyon başlatacak

çin savaş uçakları

Pelosi’nin uçağı Tayvan’ın başkenti Taipei’ye iniş yaptı. ABD’yi bir kez daha uyaran Çin Hükümeti “Ateşle Oynamayın” dedi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Çin Halk Cumhuriyeti’nin tüm uyarılarına rağmen beraberinde 5 kongre üyesi ile birlikte Tayvan‘ın başkenti Taipei’ye ulaştı.

Bakanlık, Pelosi’yi taşıyan uçağın Tayvan’a ulaşmasının hemen ardından yayımladığı açıklamada, Çin muhalefetine ve protestolarına rağmen yapılan ziyaretin “tek Çin” ilkesinin ve Çin-ABD diplomatik ilişkilerinin temelini oluşturan Üç Ortak Bildiri’deki taahhütleri ciddi şekilde ihlal ettiğini ifade etti.

Çin Savunma Bakanlığı da yaptığı açıklamada, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun alarm durumuna geçtiğini belirtti. Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı.

“Çin Halk Kurtuluş Ordusu alarm durumuna geçirildi, ülkenin ulusal egemenliğini ve toprak bütünlüğünü kararlı bir şekilde savunmak, ayrıca dış güçlerin müdahalesini ve ‘bağımsız Tayvan’ın’ ayrılıkçı komplosunu kararlılıkla engellemek amacıyla hedefe yönelik bir seri askeri operasyon başlatacak.”

Piyasalarda son durum

Dünya adeta Pelosi ve beraberindeki heyetin Tayvan’a uçtuğu uçağı canlı izlerken, küresel piyasalar da gergin bekleyiş hakimdi. Açılışı negatif yapan Nasdaq borsası %1 artışla işlem görürken, Bitcoin 23000 doların üzerinde işlem görüyor.

Dolar endeksi (DXY) ziyaret öncesi düşüşteyken, anlık 106’dan işlem görüyor.

Related posts

HSBC Dolar tahminini yükseltti

admin

Dünyada yetişkin nüfusun yüzde 24 ünün banka hesabı yok

admin

Tesla Bitcoinlerin yüzde 75’ini sattı

admin

Yorum Yap