Dünya' dan Haberler MAKRO manşet

Çin, ABD ile ilişkileri askıya aldı

Çin, ABD ile olan ikili görüşmeleri askıya aldı

ABD Temcilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin Tayvanı ziyareti ile Çin, Tayvan etrafında askeri tatbikatlara başlamış, ABD ile Çin’in arasında gerginlik yükselmişti.

Çin’den Pelosi’ye yaptırım

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin’in Tayvan çevresindeki askeri tatbikatlar sırasında füze ateşlemesinin haksız bir hareket olduğunu ve Pekin’in adayı ziyaret ettiği için Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’ye yaptırım uygulayacağını söyledi.

Çin dışişleri bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, “kısır” ve “kışkırtıcı” eylemlerine yanıt olarak Pelosi ve yakın ailesine yaptırım uygulayacağını duyurdu.

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şunlar söylendi.

“Çin’in ciddi endişelerine ve katı muhalefetine rağmen Pelosi, Tayvan’ı ziyaret etmekte ısrar etti, Çin’in içişlerine ciddi şekilde müdahale etti, Çin’in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü baltaladı, tek Çin politikasını ayaklar altına aldı ve Tayvan Boğazı’nın barış ve istikrarını tehdit etti.”

Çin dışişleri bakanlığı, ABD ve Çin askeri liderleri arasındaki diyalogları iptal edeceğini ve iklim ve deniz güvenliği konulu ikili görüşmeleri askıya alacağını söyleyerek, Cuma günü diplomatik ilişkiler daha da aşağı çekildi.

Çin’in tatbikatları devam ediyor

Çin, Pelosi’nin adaya dayanışma gezisi yaparak Pekin’i kızdırmasından bir gün sonra, Tayvan çevresindeki denizde ve havada şimdiye kadarki en büyük askeri tatbikatlarını bugün başlattı. Canlı yangın tatbikatlarının Pazar günü öğlene kadar devam etmesi planlanıyor.

İki ülkeden elçiler Dış İşleri Bakanlığı’na çağrıldı

Washington Post‘un haberine göre Beyaz Saray Perşembe günü Çin büyükelçisi Qin Gang’ı Tayvan’a karşı artan eylemleri kınamak için çağırdı.

Pelosi ziyaretinin ardından Çin, ABD büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı’na çağırmıştı.

Related posts

ATP Bilgisayar, restoran zinciri deviyle anlaştı

Kripto para yazarı

Almanya’da doğalgaz kullanımına “ek vergi” geliyor

admin

SPK, İttifak Holding hissesinde işlem yasağı

Kripto para yazarı

Yorum Yap