Celcius Batıyor Mu

celcius çöktü mü

13 Haziran’ da bitcoin ve diğer kripto paraların transfer işlemlerini askıya alan 1,7 milyon kullanıcısı olan Celcius gündemdeki yerini koruyor. Kullanıcıların çekim ve transfer işlemlerine kısıtlama getiren Celcius’ a ne olacağı kripto para yatırımcıları tarafından merak ediliyor.

Celcius Nedir

Geleneksel bankacılık sisteminde mevduat yatırma, kredi çekme ilişkisini kripto piyaslarına taşıyan Celcius Network kripto paralar için bankacılık hizmet veriyor. Müşterilerinden topladıkları kripto paralarla yatırımlar yapıyor, katılımcılarına da faiz ödemesi yapıyor.

Networkün kendine ait tokenı CEL ile işlemler yaparsanız ve faiz kazancında CEL tercih ederseniz kazancının %20′ ye varan oranda daha değerli oluyor.

Cel tokenın fiyatını buradan görebilirsiniz.

Katılımcılardan kripto paralarını networke alarak yüksek faiz veren şirketin son zamanlarda yaşanan düşüşlerle başı belada gözüküyor.

Celcius Luna Gibi Olur Mu

Terrra Vakfı’ nın kripto parası Luna ve çıkarılan UST’ nin değerinin neredeyse 0′ a kadar düşmesi tüm kripto para piyasasında satış dalgasını beraberinde getirdir. UST kullanıldıkça değerinin artacağı hesaplanan LUNA, UST’ ye gelen satış baskısıyla 0′ ya yakın değerlere kadar düştü. UST’ nin 1 dolara eşit olması amaçlanırken, 1 dolar dengesi artan satışlarla kurulamadı ve projenin çöküşüne tanık olundur.

Celcius’ un çalışma sisteminde sisteme yatırılan (stake edilen) ETH’ ler karşılığında 1:1 oranında değeri olan stETH token’ ı veriliyordu. Celcius’ un hazinesinde ETH’ in kalmayışı, stETH’ ın yüksek olması uzun zamandır, internet sitesinden takip ediliyordu. stETH’ lara gelen yüksek satış dalgası karşısında ilk önce ETH, daha sonra tüm kripto paralarda yüksek düşüşler gerçekleşince, platform para çekme işlemlerini askıya aldı.

Sistemin yeni katılacak kullanıcılara yönelik promosyon kampanyası, 90 gün boyunca yatırdığınız minimum 250 bin usd tutarındaki kripto paranızı stake ederseniz 2 bin dolar değerinde BTC kazanıyorsunuz. Kaynak

Bir diğer iddia ise Luna projesinin stabil koini UST’ ye yapılan yatırım yönünde. Celcius’ un yüksek faiz getirisi beklentisi ile UST alması ve stabil koinin çöküşü sonrası likit bulma konusunda sıkıntı yaşadığı yönünde.

Yazının başında Celcius’ un, yatırımcıların kripto paralarıyla, yeni yatırımlar yaptığı ve borsalarda işlemler açtığına değinmiştik. Son olarak Celcius’ un BTC’ de açtığı long pozisyonunun tasfiye ile karşı karşıya olduğu yönünde iddialar mevcut. 19600 Dolar’ da bulunan likit seviyesi, şuan 13000 dolarlara kadar düşürülmüş durumda olsa da BTC’ de yaşanacak sert düşüş sonunda Celcius iflas edebilir.

Kripto para piyasası temel çalışma prensibi, mevcut bankacılık ve finans sisteminden farklı olsa da, merkezi bankacılık sisteminin bu alandaki uyarlamaları ya da merkezi kripto paraların (şirket tarafından çıkartılan) bu şekilde çöküşlerini fazlaca duyacağız gibi.

tr_TRTurkish