ENERJİ MAKRO manşet Yurtdışı Şirket Haberleri

BP, son 14 yılın en büyük karını açıkladı

bp

Petrol ve gaz fiyatlarının artışı ile birlikte BP, son 14 yılın en büyük 3 aylık artışını gerçekleştirdi. Yılın 2.çeyreğinde kar 8,45 milyar dolara ulaştı.

Açıklanan 8,45 milyar dolarlık kar geçen yılın aynı dönemine göre 3 kat arttı.

Firmaların kârlarındaki büyük artış, Ukrayna’daki savaş nedeniyle keskin bir şekilde artan petrol ve gaz fiyatlarının artmasıyla körüklendi.

Son aylarda Rusya, işgalin ardından Avrupa’ya olan arzını azalttı ve muslukları tamamen kapatabileceğine dair korkular artıyor.

Gaz arzı sorunlarının potansiyeli, toptan satış fiyatlarının yükselmesine yol açtı, bu da enerji firmalarının bu maliyetleri müşterilere aktarmasına yol açtı ve hane halkı enerji faturalarını benzeri görülmemiş miktarlarda artırdı.

Enerji tedarikçisi Ecotricity’nin kurucusu Dale Vince, BP’nin “ülkemizde zor durumdaki fatura ödeyenlerden gelen bir yığın parayı elinde tuttuğunu” söyledi ve petrol ve gaz şirketlerinin karları üzerindeki vergileri artırmanın zamanının geldiğine inandığını da sözlerine ekledi.

Enerji şirketlerine ek vergi talebi

Artan enerji fiyatlarından dolayı şirketlerin yüksek kar etmesine karşı İlgiltere’de muhalif kesimden enerji şirketlerine yüksek vergi uygulanması talep ediliyor.

İngiltere’de Greenpeace ve Dünya Dostları’nın yanı sıra İşçi Partisi ve Liberal Demokratlar da petrol ve gaz şirketlerinin kârlarına beklenmedik şekilde daha sert bir vergi getirilmesi çağrısında bulundular.

Related posts

Hedge fon nedir, riskli midir

admin

Solana cüzdanlarına 2 milyon dolarlık hack saldırısı

Kripto para yazarı

TÜİK: Yıllık enflasyon yüzde 79,6

admin

Yorum Yap