Bitcoin ve Kripto Paralar’ da Sert Düşüşler

kripto para

Bitcoin 2017 yılında gördüğü en yüksek değerin altına düştü, an itibariyle 18.800 Dolar’ a kadar düşüş yaşayan Bitcoin ve 1000 Doların altına düşen Ethereum için yatırımcılar endişeli.

Kripto paraların neden düştüğü üzerime piyasalarda çok fazla sebepler tartışılmaktadır. Ülkemizde çok fazla kripto para yatırımcısı olduğu bilinmekte, nüfusa oranla katılımcı sayısı ile dünyada 4.ülke durumundayız.

Çin’ in Madencilik Faaliyetlerini Yasaklaması

Artan enerji fiyatlarının ve bitcoin madenciliğinde tüketilen elektriğin fazla olmasından dolayı 2021 yılı Mayıs ayında Çin Hükümeti tarafından madencilik faaliyetinin yasaklanacağı belirtilmişti. Bu haber sonrası 2020-2021 boğa piyasasında, yükseliş trendi bozulmuş, bitcoin ve kripto paralar değer kaybetmişti.

Yüzde 50 değer kaybı ile 60 bin dolardan 30 bin dolara kadar gerileyen Bitcoin, ABD’ nin bazı eyaletlerinde madenciliğin destekleneceği yönünde haberler ve bitcoin madencilerinin oraya taşınması ile tekrardan toparlandı.

Yeniden Boğa Ekim 2021

Tekrardan yatırımcılarının yüzünü güldüren Bitcoin 10 Kasım 2021′ de 69.000 Doları görerek, en yüksek seviyesini güncelledi.

Pandemi döneminde ABD’ de onaylanan toplamı 5 trilyon doları bulan destek paketi kripto piyasalarında coşkulu yükselişleri beraberinde getirdi.

Pandeminin etkisinin azalışı ile birlikte ülke ekonomilerinin bol paradan, bilanço daraltmaya gidilmesi gerektiği üzerine yaptığı açıklamalar, 2022 enflasyon beklentilerinin yüksek olacağının beyan edilmesi sonucunda tekrar düşüşe başlayan kripto paraların market değerinde son 6 ayda 2,1 Trilyon dolarlık kayıp yaşanmıştır.

Küresel piyasalarda son 6 ayda yaşanan kaybın 22 triyon dolar olduğu tahmin edilmekle birlikte, yatırımcılar riskli varlıklardan uzak durmaktadır. En fazla değer kaybı riskli varlıklarda olmuştur.

2022 Rusya Ukrayna Savaşı

Şubat ayında 44 bin dolarlarda işlem gören Bitcoin, savaşın kripto paralara etkisinin nasıl olacağı konusunda netlik kazanamamış, mart ayının sonunda ise tekrardan ayı sezonuna girmiştir. Swift işlemlerine gelen yasaklamalar, Rus yatırımcıları kripto piyasalara yatırım yapmaya yöneltmiştir.

Kripto Paralar Neden Değer Kaybediyor

Yukarıdaki başlıkların hepsinin bir gerçekliği olmakla birlikte, düşüşlere bir bütün olarak baktığımızda :

  • Dünya da yaşanan pandemi örneklerinden en büyüğü olduğu (ekonomik yıkım açısından) tahmin edilen Covid-19 salgınında hükümetler vatandaşlarını korumak için bir çok önlemler almıştır.
  • Bu önlemlerin başında gelen para basma sonucunda yüksek enflasyon ortaya çıkmıştır.
  • 40 yılın en fazla enflasyonunu açıklanan ABD’ de FED’ in faiz arttırması, bilanço daraltmasına gidileceği yönündeki mesajları piyasaları olumsuz olarak etkilemektedir.

Son 6 ayda:

Endekslerden Nasdaq %35, Dow&Jones %20, S&P 500 %25 değer kaybı yaşarken şirketlerden Facebook (META) hisseleri %58, Apple hisseleri %30, Amazon %47 değer kaybetmiştir.

Temel olarak, enflasyon kabusu geçmeden, enerji maliyetleri azalmadan -aksi bir gelişme olmaz ise- kripto paralar değer kaybetmeye devam edecek.

tr_TRTurkish